pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Kobiety w Polsce, 1945-1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm
Tytuł książki:

Kobiety w Polsce, 1945-1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 520 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324236305
ISBN: 978-83-2423-630-5
Data: 2020-12-16
37.46  49.00  11.54 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Kobiety w Polsce, 1945-1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm - Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Piotr Perkowski, Małgorzata Fidelis, Barbara Klich-Kluczewska - opis książki:

Książka śledzi losy kobiet w Polsce lat 1945-1989 na szerokim tle komunizmu i historii powojennej Europy. Oparta o obszerną i najnowszą światową literaturę przedmiotu oraz kwerendy różnorodnych źródeł historycznych, zainteresuje czytelniczki i czytelników pragnących zapoznać się z historią kobiet w komunizmie i historią Polski, szeroko rozumianymi studiami nad problematyką genderową, historią feminizmu i historią społeczną. Przybliża najważniejsze badania i ukazuje znaczenia historii gender/kobiet dla Europy Środkowo-Wschodniej. Porusza zagadnienia aktywności kobiet w polityce, doświadczeń kobiet pracujących w mieście i na wsi, gospodarstwa domowego, ról kobiet w rodzinie, dorastania i awansu edukacyjnego, biopolityki oraz kultury urody. Zostały one zaprezentowane w kontekście tytułowych pojęć nowoczesności i równouprawnienia, aby ukazać komunistyczne projekty kierowane do kobiet na tle doświadczeń drugiej połowy XX wieku w innych krajach.

Z pewnością książka ta ma wszelkie szanse na miano kanonicznej historii kobiet powojennej Polski i nie dlatego, że dostarcza gotowych odpowiedzi, ale właśnie dlatego, że wskazuje na konieczność stawiania nowych pytań, kwestionowania utrwalonych schematów myślowych, rewizji dotychczasowej wiedzy.

[z recenzji dr Dobrochny Kałwy]
Książka jest świetnie napisana, lekkim językiem dyskutuje czasem bardzo skomplikowane tematy. (...) Bardzo interesujące są analizy źródeł, które pozwalają prześledzić myślenie autorów oraz ich metody pracy ze źródłami. Dużym atutem tej pracy jest bogactwo cytatów i indywidualnych historii, które pozwalają zrozumieć życiowe dylematy czy problemy.

[z recenzji dr Anny Müller]

Książka „Kobiety w Polsce, 1945-1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 520 stron i została wydana w 2020 r. Cena 37.46 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kobiety w Polsce, 1945-1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm"
Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Piotr Perkowski, Małgorzata Fidelis, Barbara Klich-Kluczewska - autor m.in.:
Gołębnik. Historia miejsca - okładka książki
Gołębnik. Historia miejsca Barbara Klich-Kluczewska;
From Mentalites to Anthropological - okładka książki
From Mentalites to Anthropological History. Theory... Barbara Klich-Kluczewska, Dobrochna Kalwa (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Gdyby Bóg był aktywistą praw człowieka - okładka książki
Gdyby Bóg był aktywistą praw człowieka Bonaventura de Sousa Santos
Produkty podobne:
Tożsamość religijna w nowoczesności - okładka książki
Tożsamość religijna w nowoczesności Leon Dyczewski, Krzysztof Jurek (red.)