pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Społeczne i wspólne. Studium socjologiczno-filologiczne
Księgarnia »
Książki »
książka:

Społeczne i wspólne. Studium socjologiczno-filologiczne

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 284 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324223060
ISBN: 97883-242-2306-0
Data: 2013-09-10
24.61  35.00  10.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Społeczne i wspólne. Studium socjologiczno-filologiczne - Tadeusz Sozański - opis książki:

Książka jest wynikiem badań autora, socjologa i matematyka, podjętych na polu czystej humanistyki. Część I tej erudycyjnej rozprawy traktuje o związkach między naukami o języku a socjologią. Przeanalizowane tu także zostały klasyczne definicje tej dyscypliny, często zwanej nauką o rzeczywistości społecznej. W części II przedmiotem rozważań są języki, w których tworzyli klasycy europejskiej myśli społecznej od Arystotelesa po wiek XX. Filologiczna analiza oryginalnych tekstów oraz przekładów ich dzieł doprowadziła autora do odkrycia czterech sposobów połączenia ze sobą w różnych językach dwu kategorii - sociale i commune - opisujących stosunki międzyosobowe.

„Fascynująca dla czytelnika jest ujawniona przez autora kulturowa różnica między greckim a łacińskim rozumieniem więzi społecznej”.(z recenzji prof. W. Wincławskiego)

Tadeusz Sozański , adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zajmuje się socjologicznymi zastosowaniami teorii gier i teorii grafów, swoje prace publikował w cenionych czasopismach („Social Networks”, „J. of Mathematical Sociology”, „Studia Socjologiczne”) i tomach zbiorowych ( Institutional Design and Voting Power in the EU , 2010; Status, Network, and Structure , 1997; Struktura, wymiana, władza. Studia z socjologii teoretycznej , 1993).

Książka „Społeczne i wspólne. Studium socjologiczno-filologiczne” - oprawa miękka - Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Książka posiada 284 stron i została wydana w 2013 r.

Spis treści:

Słowo wstępne
Część I
Socjologia teoretyczna po zwrocie lingwistycznym

O przedmiocie socjologii () ● O teorii społecznej i dyskursie () ● O zwrocie lingwistycznym i jego wpływie na socjologię działania () ● O semiotyce, języku i teorii aktów mowy () ● O rozumieniu tego co społeczne u klasyków socjologii () ● O związkach między naukami o języku i socjologią ().

Część II
Sociale et commune

O języku nauk humanistycznych i hipotezie Sapira-Whorfa () ● O genezie neologizmu sociologie () ● O pojęciu wspólnoty u Greków () ● O różnicach między grecką a łacińską koncepcją więzi międzyosobowej () ● O opozycji Gemeinschaft - Gesellschaft () ● O aksjologicznym aspekcie różnicy między więzią społeczną a wspólnotową () ● O komunitarystycznym pojmowaniu wspólnotowości () ● O zachodniosłowiańskim pomieszaniu „społecznego” ze „wspólnym” () ● Od analiz filologicznych z powrotem do teorii socjologicznej ().

Dodatek 1
Language does matter! Translating the first general term of social theory, koinōnía in Aristotle’s Politics ()
Dodatek 2
O trzech filarach polskiej tożsamości narodowej ()
Literatura cytowana ()
Indeks rzeczowy ()
Indeks osób ()
CONTENTS AND SUMMARY ()

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Społeczne i wspólne. Studium socjologiczno-filologiczne"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: