pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Czarne światło. Analiza zjawiska powojennej traumy społecznej w kulturze...
Tytuł książki:

Czarne światło. Analiza zjawiska powojennej traumy społecznej w kulturze Stanów Zjednoczonych Ameryki

Autor książki:

Aleksandra Gruszczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 372 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324231690
ISBN: 978-83-2423-169-0
Data: 2018-01-02
26.55  39.00  12.45 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wojna jest odrębną dziedziną znaczenia, wyrwaną z codzienności tak dalece, że każde doznanie wojny - i codzienności - stanowi dla poddanej mu jednostki szok poznawczy. Ta nieciągłość doświadczenia powoduje wyrwę w jednostkowej tożsamości, ranę, która zmienia się w traumę. Powojenne traumy jednostkowe - jak również traumy wynikające z powrotu do domu - najczęściej dotyczą całych pokoleń żołnierzy. Weterani połączeni wspólnym doświadczeniem tworzą wspólnoty braterskie, w których zapoczątkowany zostaje proces uspołecznienia traumy. W społeczeństwie stanowią oni szczególne grupy nosicielskie, rozprzestrzeniające narrację o doświadczeniu traumy m.in. za pomocą dzieł kulturowych takich jak filmy, literatura czy dzieła sztuki wizualnej. Uwspólnotowione doświadczenie traumy i winy wywołuje konflikt pamięci społecznej oraz rozbieżne wizje przeszłości. Czarne światło opisuje proces tworzenia się powojennych traum jednostkowych i zbiorowych na przykładzie najnowszej historii Stanów Zjednoczonych.

Uważam, że książka P. Aleksandry Gruszczyk może być wydarzeniem wydawniczym. [...] Czytanie Jej rozważań dostarcza dużo materiału faktograficznego, zmusza do refleksji na temat natury wojny, inspiruje w wielu miejscach. Jest to tekst naprawdę znaczący.

Prof. dr hab. Tomasz Żyro

Książka "Czarne światło. Analiza zjawiska powojennej traumy społecznej w kulturze Stanów Zjednoczonych Ameryki" - Aleksandra Gruszczyk - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 372 stron i została wydana w 2017 r. Cena 26.55 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Antropologia donosu. Seria: Inne - okładka książki

Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii

Jarosław Syrnyk, Robert Klementowski (red.)
Produkty podobne:
Mitologia współczesna - okładka książki

Mitologia współczesna

Marcin Napiórkowski
Człowiek w środowisku kulturowym. - okładka książki

Człowiek w środowisku kulturowym. Analiza współczesnych...

Grażyna E. Kwiatkowska, Anna Siudem (red.)