pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Gołębnik. Historia miejsca
Tytuł książki:

Gołębnik. Historia miejsca

Autor książki:

Barbara Klich-Kluczewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 158 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788381380348
ISBN: 978-83-8138-034-8
Data: 2019-04-30
30.92  36.00  5.08 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Gołębnik. Historia miejsca - opis książki:

Historia budynków przy ul. Gołębiej 14-20, stanowiących dziś główną siedzibę Wydziału Polonistyki UJ, jest fascynująca od samego początku i znakomicie obrazuje, niczym w pigułce, dzieje Krakowa. Teren, należący we wczesnej fazie lokacyjnej do gminy żydowskiej, zaczął zmieniać swą przynależność wraz z działalnością Akademii Krakowskiej. Przy bezimiennej ulicy, następnie zwanej Garncarską, zmienionej później na Gołębią znalazły pomieszczenie dwie bursy: Sysyniusza i Stamigielska, znakomite drukarnie Hieronima Wietora i Jana Januszowskiego, domy czynszowe, w których mieszkali różni skromni i bardziej znaczący lokatorzy (jak choćby Tadeusz Ajdukiewicz), czasowo mieścił się Konsulat Czechosłowacji, a przez dłuższy czas Instytut Techniczny. Wreszcie po I wojnie światowej gmachy sukcesywnie zaczęli przejmować filologowie z Uniwersytetu. W dwudziestoleciu międzywojennym pomieszczenie znalazło tutaj Studium Słowiańskie, a po II wojnie polonistyka i cz ęściowo inne filologie.

Książka została napisana została znakomitym, barwnym  i zajmującym językiem, przynosząc niezwykle sugestywny A ikiobraz nie tylko zmian, jakie zachodziły w ciągu wieków w rejonie ul. Gołębiej, ale i świetnie ukazując kontekst owych przekształceń, zarówno w aspekcie przemian politycznych, jak też kulturowych i obyczajowych.

z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Bałusa

Książka "Gołębnik. Historia miejsca" - Barbara Klich-Kluczewska - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 158 stron i została wydana w 2018 r. Cena 30.92 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]