pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Jak powstało państwo polskie? Hipoteza podboju w historiografii polskiej XIX i XX wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Historii PAN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788365880550
ISBN: 978-83-6588-055-0
Data: 2019-09-25
Cena wydawcy: 63.00 złpozycja niedostępna

Jak powstało państwo polskie? Hipoteza podboju w historiografii polskiej XIX i XX wieku - Andrzej Wierzbicki - opis książki:

Prezentację występujących w polskiej myśli historycznej koncepcji narodzin naszego państwa w wyniku jednego lub wielu podbojów o charakterze zewnątrz- lub wewnątrzetnicznym rozpocząłem od czasów narodzin tzw. historiografii krytycznej, której początki przypadły w Rzeczypospolitej na drugą połowę XVIII w., a skończyłem na "oficjalnej" historiografii PRL. To bowiem, co stało się później, nie nosi jeszcze cech okresu "zamkniętego", pozwalającego, najogólniej mówiąc, na w miarę odemocjonalizowane uchwycenie nowych tendencji czy też, deklarowaną zazwyczaj przez autorów, chęć jak najdalej idącej redukcji ich własnego subiektywizmu. Nie znaczy to jednak, że "nasze czasy" zignorowałem całkowicie. W końcowej części książki, zgodnie z zamieszczoną we Wprowadzeniu zapowiedzią, pozwalam sobie na nieco rekonesansowych spostrzeżeń, odnoszących się do tendencji historiograficznych z najbliższej przeszłości, czyli takiej sfery tego, co minione, którą historycy skłonni są metaforycznie określać, odwołując się do kategorii "czasu przeszłego niedokonanego". Niechaj czytelnik wybaczy, że jest to całkiem niemałe "nieco".

(Z Zakończenia)

Książka „Jak powstało państwo polskie? Hipoteza podboju w historiografii polskiej XIX i XX wieku” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Historii PAN.

Książka posiada 336 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jak powstało państwo polskie? Hipoteza podboju w historiografii polskiej..."
Andrzej Wierzbicki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ochotnik do Oświęcimia - okładka książki
Ochotnik do Oświęcimia Wincenty Gawron
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania - okładka książki
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską... Witold Wasilewski, Wacław J. Popowski (red.)