pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Intuicja intelektualna w metafizyce
Tytuł książki:

Intuicja intelektualna w metafizyce

Autor książki:

Wojciech Daszkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 306 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788373066694
ISBN: 978-83-7306-669-4
Data: 2015-03-20
32.46  34.00  1.54 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Intuicja intelektualna w metafizyce - opis książki:

Autor bardzo trafnie i poprawnie odczytał w tekstach Tomasza z Akwinu koncepcję intuicji intelektualnej tak w porządku poznania potocznego, jak też poznania teoretycznego. W książce spotykamy bogate nagromadzenie starannie dobranych tekstów na temat intuicji intelektualnej i jej funkcji w poznawaniu metafizykalnym. Dobrze została też uzasadniona teza głosząca, że rozumienie intuicji intelektualnej jako narzędzia poznawczego jest w tej koncepcji filozofii ściśle powiązane z rozumieniem bytu oraz rozumieniem samego człowieka. Autor bardzo słusznie zwrócił uwagę na kluczową rolę intuicji intelektualnej w budowie metafizyki, zwłaszcza w dochodzeniu do pierwszych zasad metafizykalnych, jak również w dochodzeniu do tez opisujących strukturę i przyczynowanie bytu.

W polskiej literaturze filozoficznej, a także zagranicznej, trudno odnotować tak szerokie i całościowe opracowanie podjętego przez Autora zagadnienia. Wszystko to sprawia, że książka prezentuje się jako cenny wkład w polską literaturę z dziedziny metafizyki. Na terenie polskiej literatury filozoficznej stanowi ona ważne dopełnienie metafizycznej i metametafizycznej problematyki z zakresu filozofii klasycznej -nurtu realistycznego.

Z recenzji ks. prof. dra hab. Edmunda Morawca

Książka "Intuicja intelektualna w metafizyce" - Wojciech Daszkiewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 306 stron i została wydana w 2014 r. Cena 32.46 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]