pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ikony Teologia piękna i światła

Autor książki:

Alfredo Tradigo

Dane szczegółowe:
Wydawca: Jedność
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 215x285 mm
EAN: 9788381446358
ISBN: 978-83-8144-635-8
Data: 2022-11-21
93.68 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona - znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kontemplatykiem. Autor ukazuje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej, opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych. Opowiada o rozmaitych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności, wspierając swą opowieść reprodukcjami najpiękniejszych dzieł. Odbywamy z nim podróż w czasie, kierując się geografią ikony: odwiedzamy m.in. klasztor św. Katarzyny na górze Synaj, górę Athos, Syrię, Egipt, Bałkany, Kretę, Konstantynopol. Ale jest to też podróż duchowa, od tego, co widzialne, wyrażone za pomocą drewna i farb, do tego, co niewidzialne, do tego, w co wierzymy.

Książka skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o ikonach, o ich historycznych, artystycznych i teologicznych źródłach, do osób zainteresowanych sztuką chrześcijańską.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę
- Jej zaletą jest zwięzłość ujęcia, a zarazem szeroki zakres prezentowanych treści. Autor przedstawia bowiem ikony poświęcone Jezusowi, Matce Bożej, aniołom, świętym, ojcom Kościoła czy świętom prawosławnym; uczy sztuki cytania ikon, rozszyfrowywania ukrytych treści; zachęca do kolorowej kontemplacji.

Autor: Alfredo Tradigo pochodzi z Mediolanu; jest dziennikarzem, pisarzem, poetą i badaczem ikonografii chrześcijańskiej oraz krytykiem sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach, współpracownikiem L osservatore Romano, Avvenire, Luoghi dell Infinito.

Książka "Ikony Teologia piękna i światła" - Alfredo Tradigo - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Jedność. Książka posiada 440 stron i została wydana w 2022 r. Cena 93.68 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.