pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Heglowska filozofia ducha

Autor książki:

Mirosław Żelazny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2000
Oprawa: miękka
Ilość stron: 367 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788387632311
ISBN: 83-87632-31-7
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Prof. dr hab. Mirosław Żelazny, ur. 1954 w Radomiu. Kierownik Zakładu Estetyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej i współczesnej, przede wszystkim niemiecką filozofią klasyczną. Tłumacz i wydawca pism Kanta. Ważniejsze publikacje: Metafizyka czasu i wieczności jako filozofia człowieka w idealizmie niemieckim od Kanta do Nietzschego (Toruń 1986), Idea wolności w filozofii Kanta (Toruń 1993), Źródłowy sens pojęcia estetyka. Rozprawy z historii estetyki niemieckiej (Toruń 1994).
Moje zainteresowanie filozofią Hegla zaczęło się wiele lat temu, w czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim, od wypowiedzianej przez jakiegoś domorosłego krytyka uwagi, że filozofii Heglowskiej nie można zrozumieć, co najwyżej można się jej nauczyć na pamięć. Uwagę tę odczytałem jako sugestię, iż autor Fenomenologii ducha rozumiał samego siebie w swym własnym hermetycznym języku, z którego wydobyć się go nie da. Niniejsza praca stanowi próbę przełamania tego stereotypu. Chciałem stworzyć monografię prezentującą istotę filozofii ducha, zrozumiałą dla zaawansowanego studenta studiów filozoficznych, czy nawet studiów uniwersyteckich w ogóle. Przedmiotem mojego zainteresowania jest więc myśl Hegla w jej źródłowej formie oraz rozciągające się pomiędzy jego systemem a systemem Immanuela Kanta rozległe pole filozofii, trudne do ogarnięcia, ale być może obejmujące wszystkie najważniejsze problemy filozoficzne.
Mirosław Żelazny

Książka "Heglowska filozofia ducha" - Mirosław Żelazny - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 367 stron i została wydana w 2000 r.

Spis treści:

Filozofia ducha w idealizmie niemieckim (Filozofia Ja *Filozofia Ja - filozofia ducha * Pojęcie ducha w filozofii praktycznej i w estetyce u Kanta i Fichtego *Dwa źródła Heglowskiej filozofii ducha *Pojęcie ducha w filozofii Hegla)
Fenomenologia ducha (Fenomenologia bez fenomenów *Świat zmysłowy - tu i teraz *Świat nadzmysłowy - siła i rozsądek *Pewność samego siebie *Pan i niewolnik *Świadomość nieszczęśliwa *Samowładztwo i niewolnictwo rozumu. Fenomenologia ducha i alegoria jaskini
Platońskiej *Przejście od rozumu refleksyjnego do rozumu twórczego *Prawo boskie i prawo ludzkie. Hegel i Antygona Sofoklesa *Duch jako kultura *Duch jako moralność *Duch jako religia naturalna i religia sztuki *Duch jako religia jawna *Duch absolutny *Uwagi końcowe ) Logika (Fenomenologia ducha i późniejsze dzieła Hegla *Logika postarystotelesowska i logika Hegla *Nauka o bycie *Nauka o istocie *Nauka o pojęciu)
Idea a przyroda (Miejsce przyrody w systemie filozofii ducha *Mechanika *Fizyka *Fizyka organiczna *Przejście od filozofii przyrody do filozofii ducha)
Filozofia ducha skończonego (Filozofia ducha subiektywnego - antropologia i fenomenologia *Filozofia ducha subiektywnego - psychologia *Przejście od filozofii ducha subiektywnego do filozofii ducha obiektywnego *Filozofia prawa i moralności jako filozofia ducha obiektywnego *Filozofia obyczajowości, społeczeństwa i państwa jako filozofia ducha obiektywnego *Dziejowość, czasowość, wieczność
*Filozofia dziejów. Przejście od filozofii ducha skończonego do nieskończonego *Historiozofia i amoralizm)
Filozofia ducha nieskończonego (Duch absolutny - duch nieskończony *Duch jako sztuka - filozofia ideału *Duch jako religia - na styku idei i ideału *Historia filozofii - duch jako idea)