pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Gorzka pomarańcza. ucieczka ze świata islamu historia Polki, żony muzułmanina

Autor książki:

Nadia Hamid

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bernardinum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 152 s.
Wymiar: 122x195 mm
EAN: 9788381270281
ISBN: 978-83-8127-028-1
Data: 2017-12-07
11.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem - w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z "islamskiego raju".

Dramatyczne losy autorki - która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości - przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych "Gorzka pomarańcza" jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym - pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego.

Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.

Książka "Gorzka pomarańcza. ucieczka ze świata islamu historia Polki, żony muzułmanina" - Nadia Hamid - oprawa miękka - Wydawnictwo Bernardinum. Książka posiada 152 stron i została wydana w 2017 r. Cena 11.73 zł. Zapraszamy na zakupy!