pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pod osłoną lasu. Walka, miłość i przetrwanie w czasach Zagłady

Autor książki:

Rebecca Frankel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Poradnia K
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
EAN: 9788367195126
ISBN: 978-83-6719-512-6
Data: 2022-03-22
27.57 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Prawdziwa historia żydowskiej rodziny. Ucieczka, ocalenie i miłość w czasach Zagłady. Poruszająca, trzymająca w napięciu opowieść, która czci przeszłość, ale i celebruje życie. Podnosi na duchu!
Latem 1942 roku rodzina Rabinowiczów uciekła z likwidowanego getta do Puszczy Białowieskiej. Cudem przeżyli dwa lata w lesie, zmagając się z mroźnymi zimami, tyfusem i uciekając przed okrutnymi obławami aż do momentu wejścia Armii Czerwonej w 1944 roku. Po wojnie ocaleli członkowie rodziny przedostali się przez Alpy do Włoch. Marzą o wyjeździe do Palestyny, ale ostatecznie decydują się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Blisko dekadę później przypadkowe spotkanie na weselu w Brooklynie sprawiło, że młody student Filip odnalazł kobietę, która, podając go za swojego syna, uratowała podczas pierwszej likwidacji getta w polskim miasteczku Zdzięcioł.

Tą kobietą była Miriam Rabinowicz, a jej córka Ruth okazała się miłością życia Filipa. Wiele lat później młoda Rebecca Frankel uczęszczała do synagogi, w której Filip był rabinem, a Ruth uczyła w szkole hebrajskiej. I tak poznała ich i historię ich życia i miłości.

"Jest wiele historii o miłości i przetrwaniu z czasów Zagłady, o niezwykłej wytrwałości, poświęceniu i odwadze (...). Wiele z nich opowiada o cudownych zrządzeniach losu i niespotykanych przypadkach, a kilka ma nawet szczęśliwe zakończenie. Są to wspaniałe historie miłosne ze strasznych czasów - i to jest jedna z nich".

Rebecca Frankel
W przeciwieństwie do wielu ocalałych z Holokaustu, Rabinowiczowie nie uciekali od swoich wojennych wspomnień. Miriam opowiadałą wnukom historie, w których lasy stawały się "fantastycznym, odległym miejscem, w którym ich rodzice i dziadkowie wielcy jak otaczające ich drzewa, stawali się bohaterami w ich własnej bajce". Rebecca Frankel nad książką o rodzinie Rabinowiczów pracowała pięć lat - tyle czasu zajęły jej wywiady i badania.

Pod osłoną lasu. Walka, miłość i przetrwanie w czasach Zagłady zakwalifikowało się do finału National Jewish Book Award 2021. Książka została uznana przez "Smithsonian Magazine" za jedną z dziesięciu "Best History Books of 2021".

Książka "Pod osłoną lasu. Walka, miłość i przetrwanie w czasach Zagłady" - Rebecca Frankel - oprawa miękka - Wydawnictwo Poradnia K. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2022 r. Cena 27.57 zł. Zapraszamy na zakupy!