pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Globalna sprawiedliwość
Tytuł książki:

Globalna sprawiedliwość

Autor książki:

Olga Janikowska, Janusz Słodczyk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 233 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373957114
ISBN: 978-83-7395-711-4
Data: 2016-09-09
19.90  19.95  0.05 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Sprawiedliwość jest jedną z tych kategorii, o której napisano już wiele, lecz pomimo tego nadal wzbudza ona zainteresowanie wielu badaczy. Jest to wynikiem wieloaspekto-wości problemów ukrywających się za pojęciem „sprawiedliwości", co jednocześnie skutkuje wielościąujęć, sposobów jej rozumienia - Andrzej Kiepas.

Otwarcie granic będzie generować znaczne migracje ludności, zdolne do radykalnego przekształcenia struktury demograficznej zarówno Północy, jak i Południa. Duże i często traumatyczne migracje regularnie występują w poszczególnych krajach. Miasta takie jak Kalkuta, Mexico City i Laos żywią obecnie miliony bezdomnych pochodzących z obszarów wiejskich i to samo może się zdarzyć w Los Angeles, Tokio i Londynie - Daniele Archibugi.

Uznaje się, że kierunkowskazem przemian ładu międzynarodowego powinna stać się sprawiedliwość globalna, solidarność społeczna, kosmopolityzm etyczny - gwarantujący zabezpieczenie podstawowych praw człowieka wszystkim mieszkańcom naszej planety, kosmopolityzm instytucjonalny gwarantujący zabezpieczanie tych praw, partycypacja społeczna w procesach decyzyjnych na poziome lokalnym, narodowym i ponadnarodowym - Olga Janikowska.

Kosmopolityzm ujmuje etyczną, kulturową i prawną podstawę politycznego porządku świata, w którym znaczenie mają - choć nie wyłącznie - wspólnoty polityczne i państwa. W okolicznościach, w których trajektorie każdego i wszystkich krajów są ściśle splecione, stronniczość, jednostronność i ograniczoność „racji stanu" muszą zostać uznane przez innych. Ponieważ państwa są ogromnie ważnym instrumentem wsparcia w zakresie zapewnienia skutecznego publicznego uznania, równej wolności i sprawiedliwości społecznej, nie powinny być traktowane jako ontologicznie uprzywilejowane - Dauid Held.

Reforma międzynarodowego systemu podatkowego i księgowego musi być częścią każdego autentycznego rozwiązania, aby wspierać tych, którym chcemy pomóc. Nasze obecne rozwiązania w dużym stopniu przyczyniają się do problemu globalnego ubóstwa i pozwalają ogromnej ilości dochodów uciec przed opodatkowaniem. Nawet niewielkie zmiany w globalnej polityce podatkowej zwiększą przychody, które są bardzo potrzebne w krajach rozwijających się - Gillian Brock.

Książka "Globalna sprawiedliwość" - Olga Janikowska, Janusz Słodczyk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 233 stron i została wydana w 2016 r. Cena 19.90 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Olga Janikowska, Janusz Słodczyk (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Eco-book o eko-bogu - okładka książki

Eco-book o eko-bogu

Michał Olszewski, Stanisław Jaromi OFMconv
Socjalizacja i kształtowanie się - okładka książki

Socjalizacja i kształtowanie się tożsamości. Aktualne...

Tadeusz Lewowicki, Barbara Grabowska, Anna Gajdzica (red.)