pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej w Galicji. Seria: Studia Galicyjskie. Tom 3

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 510 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376384337
ISBN: 978-83-7638-433-7
Data: 2015-03-13
38.40  48.00  9.6 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej w Galicji. Seria: Studia Galicyjskie. Tom 3 - Adam Świątek - opis książki:

Ta traktująca o pewnym przypadku praca stanowi klasyczne case study. Przypadek gente Rutheni, natione Poloni mieści się równocześnie w dwu przestrzeniach. Pierwsza to paradygmat procesów narodotwórczych w dziewiętnastowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej. Drugi to losy „sierot” po Rzeczypospolitej, nie tylko przecież Obojga Narodów. Trzymając się tego pierwszego, gente Rutheni, natione Poloni, czyli inaczej i piękniej to ujmując: „z krwi ruskiej Polacy”, to efekt długiego procesu biegnącego od akulturacji do asymilacji, który zatrzymał się w pół drogi. Zjawisko to wielostronnie naświetlone przez Adama Świątka jest (...) znakiem, że ewolucja Rusinów w dziewiętnastowiecznej Galicji, może nie wszystkich, może tylko części, mogła potoczyć się w innym kierunku. Jest niewątpliwą zasługą autora, że dostrzegł taką możliwość i taki moment dziejowy. Pozbawiony wyraźnych konturów i kształtu, słabo skontrastowany, z rozmytą chronologią - stał się przedmiotem jego wnikliwych dociekań. Ich rezultat jest znakomity. Warto przy tym zauważyć, że lektura pracy zachęca do refleksji, a niekiedy także dyskusji z autorem. W mojej ocenie zwiększa to jeszcze jej wartość.

Z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego

Książka Adama Świątka ma szansę stać się ważną pozycją w historiografii polskiej. Dotyczy ciągle jeszcze niedostatecznie rozpoznanej problematyki badawczej, imponuje rzetelnością badań i przekonującymi wnioskami, które wypływają z doskonałej znajomości źródeł i literatury przedmiotu. Cechuje ją dobry warsztat badawczy. (...) Nie ulega wątpliwości, że książka Adama Świątka, która zawiera szereg nowych ustaleń i znacznie poszerza naszą wiedzę o Rusinach narodowości polskiej w Galicji, będzie często wykorzystywana przez badaczy, cytowana i uwzględniana w dydaktyce uniwersyteckiej. Nie sposób wyobrazić sobie przyszłych prac o podobnym zakresie bez jej znajomości (...).

Z recenzji prof. dr hab. Jadwigi Hoff

Adam Świątek (ur. 1984) - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, stypendysta programu SET, asystent w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi w XIX i XX w., problematyką tożsamości narodowej i historią idei. Redaktor „Krakowskiego Pisma Kresowego”, autor książki „Lach serdeczny”. Jan Matejko a Rusini (2013).

Książka „Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej w Galicji. Seria: Studia Galicyjskie. Tom 3” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 510 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej..."
Adam Świątek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Marzec 68 w Łodzi - okładka książki
Marzec 68 w Łodzi A. Czyżewski, M. Zapolska-Downar, P. Spodenkiewicz, M. Przybysz, G. Nawrot (red.)
Produkty podobne:
Przestrzeń religijna Europy Środkowo-Wschodniej - okładka książki
Przestrzeń religijna Europy Środkowo-Wschodniej... Krzysztof Bracha, Paweł Kras (red.)