pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Fundusze Unii Europejskiej 2007-2013. Cele - Działania - Środki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 586 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323324980
ISBN: 978-83-2332-498-0
Data: 2008-08-14
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Autorzy przedstawianej monografii podjęli się analizy funkcjonowania, nie tylko mniej lub bardziej znanych funduszy strukturalnych, ale wszystkich instrumentów finansowych Unii Europejskiej. Dzięki nim w latach 2007 – 2013 napłynie do Polski wsparcie na łączną kwotę 67,3 mld euro (czyli około 255,74 mld zł). Jest to kwota przekraczająca roczny budżet Polski. Nie powinna ona jednak budzić przedwczesnych nadziei. Celem funduszy europejskich nie jest bowiem rozdawnictwo środków finansowych, ale stosownie do zapisu art. 158 Traktatu Wspólnot Europejskich wspieranie działań służących wzmocnieniu spójności gospodarczej i społecznej Wspólnoty. Oznacza to konieczność podjęcia wysiłków w celu przygotowania odpowiednich projektów ze strony zainteresowanych podmiotów na poziomie narodowym, a co ma istotne znaczenie, jeżeli uwzględnić niski stopień absorpcji funduszy unijnych przez Polskę. Recenzowane opracowanie zamyka więc dotkliwą lukę informacyjną na naszym rynku wydawniczym, ponieważ zawiera nie tylko kompletne informacje na temat danego funduszu, ale i ukazuje jego cele, środki oraz ramy prawne.

Publikacja obejmuje okres programowania 2007 – 2013. Jest więc nie tylko aktualna w momencie druku, ale pozostanie taką w najbliższych latach. Ustalane przez Unię Europejską siedmioletnie okresy programowania nie są następnie zmieniane, zarówno w aspekcie finansowym, jak i prawnym. Monografia Fundusze Unii Europejskiej nie może być jednak oceniana wyłącznie w kategoriach vademecum. Zebrano w niej bowiem co prawda rozproszone w różnych miejscach, czasami mało dostępnych, informacje na temat instrumentów finansowych Wspólnoty, ale i dokonano w tym aspekcie analizy mechanizmu decyzyjnego Unii Europejskiej. Jeśli przypomnieć, iż samo pojęcie "funduszy” nie jest nigdzie zdefiniowane w prawie wspólnotowym, to łatwiej przyjdzie zrozumieć problemy natury metodologicznej, przed którymi stanęli autorzy opracowania. Prezentowane dzieło może pretendować do pochwały także z jeszcze jednego powodu. Napisane jest ono językiem eleganckim, zrozumiałym, a przez to unikającym tak typowego dla wielu opracowań naukowych hermetycznego sposobu wyrażania się. Autorzy nie zapomnieli o obrazowaniu toku swoich wywodów sporą ilością różnego rodzaju tabel, wykresów i schematów.

Autorzy:
Jan Wiktor Tkaczyński (1960) studiował politologię, geografię gospodarczą i slawistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie w Ludwig-Maximilians--Universitat w Monachium, gdzie doktoryzował się w 1992 roku. Tamże w latach 1993-1994 odbył studia podyplomowe w zakresie ekonomii. Od 1994 do 2001 roku pracownik naukowy Instytutu Ekonomii i Administracji Publicznej w Universitat der Bundeswehr w Monachium. W 2000 roku uzyskał habilitację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2004 profesor europeistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od 2004 roku profesor europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nauk humanistycznych (2008). Autor bądź współautor czternastu książek. Ostatnio opublikował m.in.: Die Fonds der Europaischen Union (2001), Varia europejskie (2002), Business Promotion Activities in Poland and Germany (2003), Existenzgrundung in Deutschland (2004), Ustrój federalny Niemiec a system decyzyjny Unii Europejskiej (2005) oraz Unia Europejska. Wybrane aspekty ustrojowe (2007).

Rafał Willa (1980) jest absolwentem politologii o specjalności europeistyka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W chwili obecnej, jako doktorant w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kończy pod kierunkiem profesora Tkaczyńskiego pisanie pracy doktorskiej na temat europejskiej polityki rozwoju regionalnego na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Jest współautorem monografii Unia Europejska. Wybrane aspekty ustrojowe (2007).


Marek Świstak (1982) jest absolwentem politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu zarządzania funduszami Unii Europejskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz ekonomii społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pod kierunkiem profesora Tkaczyńskiego przygotowuje rozprawę doktorską na temat wpływu funduszy Unii Europejskiej na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zawodowo zajmuje się wdrażaniem Europejskiego Funduszu Społecznego w Małopolsce.

Książka "Fundusze Unii Europejskiej 2007-2013. Cele - Działania - Środki" - Jan W. Tkaczyński, Rafał Willa, Marek Świstak - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.