pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Europejska Agencja Obrony w systemie współpracy przemysłowo-obronnej...
książka:

Europejska Agencja Obrony w systemie współpracy przemysłowo-obronnej w Europie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 140 s.
EAN: 9788323137948
ISBN: 978-83-2313-794-8
Data: 2017-05-22
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Europejska Agencja Obrony w systemie współpracy przemysłowo-obronnej w Europie - Antoni Pieńkos - opis książki:

Celem proponowanej publikacji jest opis i krytyczna analiza historii powstania, form działalności oraz zadań stawianych Europejskiej Agencji Obrony (EDA); ocena innowacyjności tej relatywnie nowej instytucji europejskiej w świetle dotychczasowych doświadczeń współpracy przemysłowo-obronnej w Europie oraz ocena perspektyw jej dalszego rozwoju. EDA jest jedną z najważniejszych inicjatyw wynikających ze Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZi B) Unii Europejskiej a szczególnie tej jej części, która jest podstawą unijnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBi O). W tym szerszym kontekście unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony, EDA jest próbą stworzenia instytucji, której celem jest lepsza koordynacja europejskich inwestycji obronnych i związanych z tym zakupów sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, bardziej efektywne wsparcie europejskiego przemysłu obronnego, europejskich łańcuchów dostaw militarnych i europejskiego potencjału technologicznego w dziedzinie obronności. Potrzeba wzmocnienia europejskiego potencjału obronnego stała się oczywista w wyniku kryzysu bałkańskiego, zagrożeń terrorystycznych oraz operacji militarnych krajów europejskich u boku Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie na przestrzeni ostatnich 25 lat. Operacje te pokazały dość jednoznacznie ograniczenia militarne krajów europejskich, słabość europejskiego przemysłu zbrojeniowego oraz szybko rosnącą przewagę technologiczną Stanów Zjednoczonych. [...] Podstawową tezą proponowanej publikacji jest założenie, że EDA ma potencjał, aby stać się nową jakością we współpracy przemysłowo-obronnej w UE i częściowo posiada zaplecze polityczne potrzebne do realizacji tego potencjału. Drugą tezą jest jednak twierdzenie, że pomimo to Agencja nie jest w stanie spełnić pokładanych w niej nadziei integracyjnych. Proponowana monografia pokazuje więc potencjalną rolę EDA jako katalizatora głębszej i bardziej efektywnej europejskiej integracji w dziedzinie przemysłowo-obronnej, jak i różnorodne problemy natury technicznej i decyzyjnej, której stoją na przeszkodzie europejskiej współpracy przemysłowo-obronnej.

Z recenzji profesora Stefana Markowskieg

Książka „Europejska Agencja Obrony w systemie współpracy przemysłowo-obronnej w Europie” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 140 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Europejska Agencja Obrony w systemie współpracy przemysłowo-obronnej..."
Antoni Pieńkos - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Formowanie koalicji gabinetowych - okładka książki
Formowanie koalicji gabinetowych w perspektywie... Michał Banaś, Mateusz Zieliński