pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Ecclesia. Cultura. Potestas. Studia z dziejów kultury i społeczeństwa. Księga ofiarowana siostrze profesor Urszuli Borkowskiej OSU

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Oprawa: twarda
Ilość stron: 832 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788388385834
ISBN: 978-83-8838-583-4
Data: 2007-06-04
Cena wydawcy: 75.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zbiór 60 artykułów ofiarowany przez przyjaciół, kolegów i uczniów Siostrze Profesor Urszuli Borkowskiej OSU. Ich autorami są wybitni historycy polscy i zagraniczni. Dedykowane Jubilatce szkice obejmują chronologicznie przede wszystkim schyłek średniowiecza i początek czasów nowożytnych (XV-XVI w.), nie ograniczając się przy tym do zagadnień polskich, ale poświęcając uwagę również Litwie, Węgrom, Czechom, Rusi, Państwu Krzyżackiemu. Rozpiętość tematyczna jest wyjątkowo duża, a przez to niezwykle bogata: od prezentacji mało znanych materiałów źródłowych (rachunki kapitulne, ustawy synodalne, komputy) po syntetyczne wnioski o kulturze religijnej. Wyróżniającym się wątkiem jest obecność Kościoła – w życiu kulturalnym, politycznym i gospodarczym Polski oraz innych krajów Europy Środkowej. Jego strukturom, działalności przedstawicieli, życiu codziennemu i podstawom materialnym poświęcono część pierwszą publikacji: Ecclesia – institutiones et homines. W części drugiej – Vita religiosa – skoncentrowano się na średniowiecznych i wczesnonowożytnych przejawach duchowości, dostrzeganych przez badaczy w ruchu pielgrzymkowym, dworskiej celebrze, karaniu grzeszników czy działalności pisarskiej. Praeclara stirps Jagiellonica to obszerny dział o Jagiellonach. Analizom ich działalności publicznej, w tym budowlanej, towarzyszą ciekawe refleksje o pobożności i religijności członków tej dynastii. Głównym bohaterem części Ad historiae cognitionem jest Jan Długosz i jego warsztat historyka. Znalazły się tu także szkice poświęcone aktywności innych kronikarzy. Księgę zamyka dział Litterea et imago – o rzadkich i interesujących zabytkach sztuki piśmienniczej, architektury i malarstwa.

Książka "Ecclesia. Cultura. Potestas. Studia z dziejów kultury i społeczeństwa. Księga ofiarowana siostrze profesor Urszuli Borkowskiej OSU" - Paweł Kras, Agnieszka Januszek, Agnieszka Nalewajek, Wojciech Polak - oprawa twarda - Wydawnictwo Societas Vistulana.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]