pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Blask Rzeczypospolitej od X do XXI wieku

Autor książki:

Wojciech Polak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biały Kruk
Rok wyd.: 2024
Oprawa: twarda
Ilość stron: 504 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788375534009
ISBN: 978-83-7553-400-9
Data: 2024-03-20
64.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami. Może być nauczycielką życia, zwłaszcza społeczno-politycznego.

Aby ująć w jednym tomie to, co na przestrzeni jedenastu wieków działo się w Rzeczypospolitej, autor musiał postawić własne akcenty i zaprezentować osobiste preferencje. Musiał dokonać wyboru spośród olbrzymiej ilości ciekawych i ważnych wydarzeń oraz postaci. Profesor przywołuje często wypowiedzi świadków kluczowych wydarzeń, co czyni przekaz jeszcze bardziej autentycznym. Książka prof. Wojciecha Polaka zachęca do głębszego wglądu w nasze dzieje, dlatego Autor pisze we wstępie: Historia Polski jest wspaniała, barwna, pouczająca; warto ją poznawać, warto przekazywać wiedzę o niej naszym dzieciom. Niewątpliwie epokowym dziełem na tym polu są wielotomowe Dzieje Polski prof. Andrzeja Nowaka, od kilku lat sukcesywnie wydawane także przez Białego Kruka - niech ta książka będzie rodzajem zachęty do pogłębiania wiedzy o naszej Ojczyźnie.

Autor, sam dumny z historii polskiego narodu, tłumaczy, jak postawa taka ważna jest dla całej wspólnoty. W chwili, gdy znów mamy w życiu politycznym i społecznym nawrót do haniebnej polityki wstydu, kiedy lekcje historii w szkołach mają być dramatycznie okrojone, Blask Rzeczypospolitej staje się obywatelskim podręcznikiem historii Polski od narodzin państwowości w X wieku po czasy najnowsze. Wielce pomocne w poznawaniu prawdy o ponad tysiącu lat Polski są też starannie dobrane ilustracje, dodające książce również walorów estetycznych.

Spis treści :
Wstęp: Wspaniała, barwna, pouczająca Prapolska
Początki państwa polskiego i monarchia wczesnopiastowska
Rządy Bolesława Krzywoustego i rozbicie dzielnicowe
Zjednoczone królestwo
Potęga monarchii jagiellońskiej
Unia. Rzeczpospolita Obojga Narodów
Wiek Srebrny
Czasy saskie, Oświecenie i utrata niepodległości
Walka o wolność
Coraz bliżej niepodległości
II Rzeczpospolita
Wybuch II wojny światowej
Barbarzyństwo
Polskie Państwo Podziemne
Pod komunistyczną okupacją
Droga do niepodległości
Co dalej
Duma i poczucie solidarności narodowej
Bibliografia (wybrane pozycje)

Książka "Blask Rzeczypospolitej od X do XXI wieku" - Wojciech Polak - oprawa twarda - Wydawnictwo Biały Kruk. Książka posiada 504 stron i została wydana w 2024 r. Cena 64.24 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.