pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

E-administracja publiczna jako nowy model funkcjonowania administracji publicznej

Autor książki:

Agnieszka Tomaszewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 198 s.
EAN: 9788379724734
ISBN: 978-83-7972-473-4
Data: 2022-01-17
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W monografii skupiono się przede wszystkim na zaprezentowaniu istoty e-administracji publicznej w ujęciu teoretycznym oraz na potencjalnych korzyściach i barierach wynikających z wykorzystania rozwiązań teleinformatycznych w administracji publicznej.

W pracy wykorzystano głównie źródła informacji wtórnych, w tym pozycje bibliograficzne, obejmujące krajową i zagraniczną literaturę przedmiotu oraz raporty i analizy z zakresu e-administracji publicznej, a także dokumenty o charakterze legislacyjnym, zwłaszcza akty prawa krajowego i unijnego; materiały statystyczne, obejmujące przede wszystkim dane publikowane przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat), Główny Urząd Statystyczny (GUS), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Monografia składa się z pięciu rozdziałów.

W rozdziale pierwszym przedstawiono teoretyczne aspekty administracji publicznej z uwzględnieniem jej lokalnego wymiaru. Zawarto w nim podstawowe pojęcia z zakresu administracji publicznej oraz samorządowej, odnoszące się zwłaszcza do samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem zadań, jakie on realizuje.

Drugi rozdział pracy zawiera charakterystykę społeczeństwa informacyjnego, jako stymulatora wdrażania e-administracji publicznej, w tym samorządowej. Ponadto dużą uwagę poświęcono prezentacji podstawowych programów, inicjatyw i strategii o zasięgu europejskim, krajowym i lokalnym.

W rozdziale trzecim przedstawiono istotę e-administracji publicznej na tle charakterystyki administracji w jej tradycyjnym ujęciu. W rozdziale tym podjęta została próba usystematyzowania podstawowych pojęć z zakresu e-administracji. Przedstawiono także uwarunkowania rozwoju oraz potencjalne efekty wykorzystania rozwiązań e-administracyjnych w administracji publicznej, zwracając uwagę na nierozerwalnie związane z nią e-usługi - jako te, które stanowią fundament jej rozwoju. Czwarty rozdział na podstawie szerokiej analizy literatury przedmiotu oraz innych źródeł wtórnych dokonuje przeglądu i systematyzacji mierników określających poziom administracji elektronicznej na świecie.

W ostatnim, piątym rozdziale, zaprezentowano kierunki rozwoju e-administracji publicznej w wybranych krajach oraz przedstawiono model doskonalenia rozwoju e-administracji publicznej wskazujący na działania mające na celu doprowadzenie do usprawnienia, a tym samym poprawy jakości, obsługi społeczności lokalnych przez e-administrację publiczną.

Ze wstępu

Książka "E-administracja publiczna jako nowy model funkcjonowania administracji publicznej" - Agnieszka Tomaszewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 198 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]