pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dziennik filozoficzny

Autor książki:

Constantin Noica

Dane szczegółowe:
Wydawca: PIW
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 120 s.
EAN: 9788381964388
ISBN: 978-83-8196-438-8
Data: 2023-02-28
25.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Constantin Noica jest jednym z najwybitniejszych rumuńskich filozofów oraz przedstawicielem pokolenia myślicieli i pisarzy rumuńskich, urodzonych około roku 1910, do którego należą, między innymi, Mircea Eliade, Emil Cioran, Eugen Ionesco. Mniej od nich znany za granicą, gdyż nie opuścił Rumunii po II wojnie, stał się w swym kraju postacią wręcz legendarną, zarówno jako opresjonowany dysydent, niezależny i wybitny myśliciel, jak i jako Sokrates Rumunii, wychowawca pokolenia intelektualistów, którzy odegrali w Rumunii po roku 1989 znaczącą rolę nie tylko w życiu intelektualnym, ale też politycznym i publicznym tego kraju.

W Dzienniku filozoficznym autor objawia się jako żywy umysł poszukujący swej intelektualnej drogi pośród sensów kultury. Przyczynkiem do refleksji filozoficznych staje się literatura, muzyka, rozmowa z przyjacielem, ale też konkretne zdarzenie. Do powracających często motywów należą te biblijne i dotyczące Szkoły - pomyślanej jako miejsce spotkania inspirujących się wzajemnie osób. Książka napisana pięknym językiem, zbudowana jest z minirozprawek, komentarzy, a nawet aforyzmów - stanowi świadectwo niezależności ducha, niezwykłej przenikliwości i wręcz czułej wrażliwości autora.

Przekładu podjął się Ireneusz Kania, najwybitniejszy polski znawca twórczości Noiki.

Książka "Dziennik filozoficzny" - Constantin Noica - oprawa miękka - Wydawnictwo PIW. Książka posiada 120 stron i została wydana w 2023 r. Cena 25.04 zł. Zapraszamy na zakupy!