pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Zerwać okowy iluzji

Autor książki:

Erich Fromm

Dane szczegółowe:
Wydawca: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 205 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788379981724
ISBN: 978-83-7998-172-4
Data: 2003-09-11
14.80  26.00  11.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Erich Fromm (1900-80) - amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. Autor kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak Ucieczka od wolności, Zapomniany język, Patologia normalności, Zdrowe społeczeństwo, i Rewolucja nadziei czy Psychoanaliza a religia.
Na tym tle Zerwać okowy iluzji jest książką nieco odmienną, jest ona bowiem swoistą krytyczną autobiografią intelektualną autora, przy czym nie unika on tutaj nawet wielu wątków prywatnych, od dziecinnych fascynacji począwszy. Jednak to nie lektury proroczych pism Izajasza, Amosa, Ozeasza czy żydowskich myślicieli jak Anton Nobel czy Salman Baruch Rabinkow najbardziej ukształtowały Fromma. Przełomem w jego myśleniu stały się pisma z jednej strony Zygmunta Freuda, a z drugiej Karola Marksa, trzeba też pamiętać, że Fromm cenił myśl Marksa, natomiast wszelkie późniejsze losy spuścizny Marksa - czyli leninizm, stalinizm, a tym bardziej stojące za nimi totalitarne reżimy - napawały Fromma autentycznym oburzeniem połączonym z obrzydzeniem. Jeśli zaś chodzi o Freuda, też bywał przerażony, w jaki sposób można jego myśl uprościć i skomercjalizować do postaci leżanki, na której przeciętny przedstawiciel klasy średniej będzie odreagowywał swoje rzeczywiste bądź urojone kompleksy. Pamiętajmy przy tym, że Erich Fromm to faktycznie jeden z największych humanistów XX wieku, a w tej książce opisuje nie tylko swoje inspiracje, ale przedstawia też swego rodzaju własne naukowe, humanistyczne credo - warto wiedzieć, z jakich źródeł intelektualnych czerpał!
Marks dysponował z pewnością znacznie głębszym wglądem w naturę procesu społecznego, był również myślicielem bardziej niezależnym od społecznych i politycznych ideologii swoich czasów niż Freud. Freud natomiast wejrzał bardziej dogłębnie w naturę i proces ludzkich myśli, działań i namiętności, nawet jeśli nie zdołał wykroczyć poza zasady obowiązujące społeczeństwo mieszczańskie. Obaj ofiarowali nam intelektualne narzędzia, za pomocą których możemy przebić się przez warstwę pozorów racjonalizacji oraz ideologii i zgłębić sam rdzeń jednostkowej i społecznej rzeczywistości. Niezależnie od uproszczeń, jakie znaleźć można w ich teoriach, odsunęli oni zaciemniające zasłony, które skrywały realność ludzką, położyli fundamenty pod nową Naukę o Człowieku, a tej właśnie nauki tak bardzo potrzebujemy.

Książka "Zerwać okowy iluzji" - Erich Fromm - oprawa miękka - Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda. Książka posiada 205 stron i została wydana w 2018 r. Cena 14.80 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO
I. TROCHĘ OSOBISTYCH WSPOMNIEŃ
II. WSPÓLNY GRUNT
III. KONCEPCJA CZŁOWIEKA I JEGO NATURY
V. ROZWÓJ CZŁOWIEKA
IV. MOTYWACJE LUDZKIE
VI. CHORA JEDNOSTKA I CHORE SPOŁECZEŃSTWO
VII. KONCEPCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
VIII. CHARAKTER JEDNOSTKOWY I SPOŁECZNY
DC. NIEŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA
X. LOSY OBU TEORII
XI. POKREWNE IDEE
XII. CREDO
Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]