pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dyskurs historyczny w mediach masowych. Reprezentacja przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej

Autor książki:

Barbara Markowska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 316 s.
EAN: 9788366470651
ISBN: 978-83-6647-065-1
Data: 2021-07-13
31.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Podstawowym celem badawczym tej książki jest opis i analiza porównawcza sposobów funkcjonowania w sferze medialnej Polski i Ukrainy obrazów przeszłości i dyskursu historycznego odwołującego się do elementów historii narodowej
XX w. W zawartych w niej pogłębionych studiach i analizach staramy się - w różny sposób i za pomocą odmiennych metod - odpowiedzieć na trzy pytania:
Jakie są źródła wiedzy o przeszłości w Polsce i w Ukrainie i na ile media masowe są w stanie wytwarzać wspólnotowy obraz przeszłości?
Kto i co mówi o przeszłości historycznej w mediach masowych?
Jakie są formy i dominujące style, w jakich przeszłość historyczna jest przytaczana i prezentowana, w zależności od gatunku i rodzaju medium?
Barbara Markowska, Tomasz Stryjek
(fragment Wprowadzenia)


Autorzy prezentują i porównują medialny dyskurs historyczny w Polsce i w Ukrainie. Bazując na bogatym materiale empirycznym i posługując się szerokim wachlarzem narzędzi analitycznych, dążą do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełnią media we współkreowaniu pamięci historycznej. Interesuje ich także to, jak historyczność kształtuje sferę medialną, zwłaszcza w ramach bliźniaczych procesów polityzacji mediów i mediatyzacji polityki. Odkrywają, że o ile polaryzacja polityczna w Polsce czyni z historii ważny element dyskursu medialnego, o tyle w Ukrainie trudna sytuacja polityczna, szczególnie po 2014 roku, powoduje stosunkowo mały udział treści historycznych w przekazie medialnym. Analizy autorów umieszczone są w kontekście wyników badań postrzegania historii w polskim i ukraińskim społeczeństwie. [...] Wielką zaletą książki jest uchwycenie złożoności reprezentacji historii w mediach w obu krajach, ich zależności od dynamiki bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, struktury pola medialnego, a także szerszych procesów tożsamościowych.

hab. Anna Horolets, prof. UW (fragment recenzji wydawniczej)

Książka "Dyskurs historyczny w mediach masowych. Reprezentacja przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej" - Barbara Markowska (red.) - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 316 stron i została wydana w 2021 r. Cena 31.53 zł. Zapraszamy na zakupy!