pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Dyplomaci sascy wobec Konstytucji - okładka książki
książka:

Dyplomaci sascy wobec Konstytucji 3 maja

autor: Henryk Kocój

Dane szczegółowe:

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 730 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323328292
ISBN: 978-83-233-2829-2
Data: 2010-07-23
Cena wydawcy: 61.95 złpozycja niedostępna

Opis:

Nie mogę inaczej ocenić tej rewolucji, jak tylko uznać ją za rozpaczliwy krok, gdyż naród był przeświadczony o grożącym mu niebezpieczeństwie. Jestem pewien, że owa rewolucja przysporzy nam wielu kłopotów i trudności – tak cztery dni po uchwaleniu Konstytucji 3 maja pisał do Drezna poseł saski w Warszawie, Franciszek Essen.

Sceptyczny wobec wydarzeń w Polsce, ostrzegał swoich mocodawców przed wiązaniem się ze słabym, chylącym się ku upadkowi państwem. Swą misję w naszym kraju pełnił przez trzydzieści lat, więc dobrze się orientował w sytuacji wewnętrznej, dlatego jego listy – przechowywane w archiwum w Dreźnie – są bardzo cennym źródłem do analizy polityki mocarstw ościennych w okresie po uchwaleniu Konstytucji 3 maja.

W depeszy z 7 maja skierowanej do Johanna Adolfa Lossa, ministra spraw zagranicznych Saksonii, wskazywał na to, że Polacy – "zgodnie ze swym charakterem” – nie mają wytrwałości w realizowaniu swoich projektów i zawsze sa niezadowoleni, a zwłaszcza ze zmian rządowych; poza tym wiele z ich uchwał przypomina "skoki gorączki”.

Praca Henryka Kocója opiera się na obfitym materiale źródłowym. Wydawca nie tylko przebadał starannie większość listów Franciszka Essena z drugiej połowy 1791 i 1792 roku, lecz także uwzględnił relacje posła saskiego z Petersburga – Gustawa Georga Volckersahma. Ponadto zamieścił cenne informacje posła saskiego z Berlina – Friedricha Augusta Zinzendorfa – i posła saskiego z Wiednia – Johanna Hilmara Schonfelda. Wartościowe okazały się także depesze następcy Essena – Johanna Jakoba Patza. Dzięki tej korespondencji możemy prześledzić atmosferę, jaka panowała w Polsce podczas rządów targowiczan.
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Henryk Kocój - autor m.in.:

Kupujący Dyplomaci sascy wobec Konstytucji... zamówili również:

Produkty podobne:

Nasze dzieje w XIX wieku - okładka książki
Nasze dzieje w XIX wieku Stanisław Tarnowski
Czwartek, 24 Maja 2018 roku.