pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Stosunki polsko-holenderskie w Europie pojałtańskiej

Autor książki:

Ryszard Żelichowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 777 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364091223
ISBN: 978-83-64091-22-3
Data: 2014-07-11
39.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W lipcu 1945 roku rząd Królestwa Holandii uznał utworzony w Warszawie Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Sternicy polityki holenderskiej zdecydowali się porzucić realizowaną dotąd koncepcję neutralności oraz przystąpić do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Beneluksu, Sojuszu Północnoatlantyckiego i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a także związać się silnie ze Stanami Zjednoczonymi. Polska znalazła się za żelazną kurtyną, w strefie wpływów Związku Sowieckiego. Niemniej kontakty dyplomatyczne zostały nawiązane i placówkę w Hadze objęli nowi dyplomaci.

W ocenie współczesnych stanowisko polskiego posła w Królestwie Holandii było mało znaczące. Jak wspominał Antoni Słonimski, dziennikarz i pisarz Ksawery Pruszyński, poseł w Hadze w latach 1948-1950, postanowił zażartować z miejsca swojego pobytu i wysłał „ówczesnym ponurakom w ministerstwie* wyszperany w archiwum odpis raportu, który w XIX wieku przesłał do Petersburga poseł rosyjski:„Gaga samyj skucznyj gorod w mirie. Praszu Wasze Wieliczestwo prisłat ikru, wodku i trojku łoszadiej"(Haga to najnudniejsze miasto na świecie. Proszę Waszą Wysokość o przysłanie kawioru, wódki i trójki koni).

Faktycznie, polscy dyplomaci nie mieli w Hadze wielkiego pola do działania. Oprócz protestów przeciw pojawiającym się krytycznym wobec nowej władzy artykułom prasowym rytm życia politycznego i kulturalnego wyznaczały relacje z Komunistyczną Partią Holandii oraz dyrektywy ideologiczne płynące z kraju. Zainteresowanie Holendrów Polską ożywało w okresach wielkich kryzysów politycznych (polskiego Października, wydarzeń na Węgrzech, inwazji na Czechosłowację czy powstania Solidarności).

Choć instytucjonalnie Holandia i Polska były odwrócone do siebie tyłem, żywą treść wzajemnym stosunkom nadawały konkretne osoby. Naszą wspólną historię budowali ludzie o różnych pozycjach politycznych i społecznych oraz zróżnicowanych poglądach politycznych, po obu stronach żelaznej kurtyny. Wszyscy oni są bohaterami tej książki, bez nich bowiem opis stosunków polsko-holenderskich byłby tylko listą suchych faktów historycznych.

Książka "Stosunki polsko-holenderskie w Europie pojałtańskiej" - Ryszard Żelichowski - oprawa miękka - Wydawnictwo ISP PAN. Książka posiada 777 stron i została wydana w 2014 r. Cena 39.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.