pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Department of State 1789-1939 Pierwsze 150 lat udziału w polityce...
Tytuł książki:

Department of State 1789-1939 Pierwsze 150 lat udziału w polityce zagranicznej USA

Autor książki:

Andrzej Mania

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 316 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788323329565
ISBN: 978-83-233-2956-5
Data: 2011-04-19
Cena wydawcy: 37.80 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Department of State 1789-1939 Pierwsze 150 lat udziału w polityce zagranicznej USA - Andrzej Mania - opis książki:

Niniejsza monografia zrodziła się z przekonania o tym, ze wiedza o Stanach Zjednoczonych Ameryki, ich instytucjach, polityce jest coraz bardziej przydatna do zrozumienia mechanizmów polityki zagranicznej, sposobów funkcjonowania demokracji, śledzenia zjawisk globalizacyjnych, a także amerykanizacji kultury we współczesnym świecie. Jesteśmy w wieku XXI, w którym być może zmieni się rola Ameryki, jej sposób komunikowania się ze światem, czy zdolność do wywierania wpływu na kształt stosunków międzynarodowych, kierunki rozwoju kultury masowej i na zjawiska kryzysowe czy rozwój oraz innowacyjność w nauce. Cokolwiek by się jednak stało, warto zrozumieć doświadczenia amerykańskie w wielu dziedzinach aktywności w krótkiej historii tego państwa. (…)

Przedmiotem analizy w tej monografii jest proces tworzenia i rozwoju jednego z działów administracji federalnej, tj. Departamentu Stanu. Analiza rozwoju tej instytucji pozwala badać formowanie się głównego instrumentu tego departamentu, tj. służby dyplomatycznej i konsularnej, w tym regulacji prawnych ich dotyczących. Sposób działania sekretarza stanu, jego pozycja w administracji, w tzw. gabinecie, czy - inaczej mówiąc - zdolność do przekazania prezydentowi swoich sugestii mówią wiele o mechanizmach formowania polityki zagranicznej. Konstytucyjne zapisy, ustawy, rozporządzenia wykonawcze, kilka orzeczeń Sądu Najwyższego - wszystko to tworzy formalne ramy dla działania Departamentu Stanu i jego szefa. W praktyce jednak wiele zależało od osobowości prezydenta i Sekretarza Stanu oraz relacji między nimi. Rodzaj tej więzi tworzy rzeczywisty mechanizm formowania polityki.

Książka „Department of State 1789-1939 Pierwsze 150 lat udziału w polityce zagranicznej USA” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 316 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Andrzej Mania - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: