pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Constantin Noica i filozofia XX wieku

Autor książki:

Joanna Kornaś-Warwas, Andrzej Zawadzki

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 251 s.
EAN: 9788376388373
ISBN: 978-83-7638-837-3
Data: 2018-11-27
28.09 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Coustautin Noica (1909-1987) nalży, obok Eliadego, Ciorana czy Ionesco, do znakomitego pokolenia rumuńskich myślicieli i pisarzy urodzonych około roku 1910. Noica pozostał w Rumunii po drugiej wojnie światowej i większość jego dorobku powstała w czasach panowania w tym kraju komunistycznej dyktatury, przez którą był prześladowany. Ostatnie lata życia filozof spędził w niewielkiej miejscowości Păltini niedaleko Sibiu, gdzie wraz z kilkoma uczniami, późniejszymi wybitnymi intelektualistami, takimi jak Gabriel Liiceanu, Andrei Pleu, Victor Stoichţa, Sorin Vieru i Thomas Kleininger, stworzył nieformalną szkołę filozoficzną, która była alternatywą dla oficjalnej marksistowskiej ideologii.

Początkowo zainteresowania filozoficzne Noiki kształtowały się pod wpływem kantyzmu, ale największy wpływ wywarła na niego filozofia Hegla, zwłaszcza Fenomenologia ducha, którą oryginalnie interpretował i której pewne wątki rozwijał we własnych koncepcjach. W późniejszym okresie twórczości rumuńskiego filozofa można też zauważyć wątki bliskie myśli hermeneutycznej, zwłaszcza Heideggerowskiej. Istotne miejsce w koncepcjach Noiki zajmuje refleksja nad językiem rumuńskim i wpisaną w niego wizją bytu oraz kulturą rumuńską. Największym dziełem myśliciela jest wydany w 1981 obszerny traktat Devenirea întru fiinţă, który jest wykładem jego ontologii opartej na pojęciu stawania się ku bytowi.

W języku polskim dostępna jest jedna książka Noiki, wydane w roku 1997 Sześć chorób ducha współczesnego. Niniejsza raca - pierwsza w Polsce poświęcona reńskiemu filozofowi - zawiera teksty polskich, rumuńskich i francuskich badaczy myśli Noiki, poświęcone najważniejszym aspektom jego filozofii.

Książka "Constantin Noica i filozofia XX wieku" - Joanna Kornaś-Warwas, Andrzej zawadzki (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 251 stron i została wydana w 2018 r. Cena 28.09 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.