pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
O duchu. Heidegger i pytanie - okładka książki
O duchu. Heidegger i pytanie pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera
książka:

Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 150 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376382470
ISBN: 978-83-7638-247-0
Data: 2013-01-15
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera - Magdalena Hoły-Łuczaj - opis książki:

Przekonanie o istotowym pokrewieństwie bycia i Niczego w głównej mierze wydaje się decydować o specyfice filozofii Martina Heideggera. Zrozumienie ich związku jest kluczowe dla właściwego ujęcia charakteru Heideggerowskiego bycia. Znaczenie pojęcia Niczego (Nichts) w miarę rozwoju myśli filozofa ze Schwarzwaldu stawało się coraz bardziej widoczne. Po Zwrocie (Kehre) wyrasta ono na jedno z centralnych ogniw, wokół których skupia się namysł Heideggera.

Równocześnie żadne inne pojęcie z Heideggerowskiego słownika nie wzbudziło takiej konsternacji i licznych dezinterpretacji. Wizja złączenia bycia i „nicości” nie wydawała się zrozumiała. Zastanawiano się, jak można je ze sobą wiązać, skoro „nic” jest zaprzeczeniem bycia, jego brakiem. Nic i bycie są przecież ulokowane na przeciwległych biegunach ontologicznych. Chęć ich uzgodnienia musi nieść karkołomne skutki. Takich też doszukiwano się u Heideggera.

Przyczyną tych nieporozumień było potraktowanie Heideggerowskiego Nic jako pierwiastka destrukcyjnego. Według autora Przyczynków do filozofii to twierdzenie dało impuls do mylnych odczytań jego koncepcji. Wbrew intencjom Heideggera byciu przypisano mroczne i złowrogie właściwości. Miało to tym samym niezwykle znaczące konsekwencje dla ogólnego wizerunku jego filozofii: została skojarzona z pesymizmem, jej wymowa według komentatorów była „przygnębiająca” .

W mojej pracy postaram się zdjąć to odium ciążące na dziele Heideggera. Pokażę, że jego pojęcie Niczego nie odnosi się do niszczycielskiej siły, która miałaby cechować bycie, ale związane jest z ukazaniem odmienności bycia i bytu. Spróbuję tym samym przedstawić, w jaki sposób Heideggerowskie Nic wychodzi poza prostą opozycję negacji i afirmacji, jak też wyjaśnić, dlaczego filozof uznał je za najwłaściwsze określenie bycia. Ze Wstępu

Książka „Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 150 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera"
Magdalena Hoły-Łuczaj - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Estetyka muzyki - okładka książki
Estetyka muzyki Carl Dahlhaus