pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Cierpliwość czy rewolucja. Wybór pism. Seria: Biblioteka klasyki polskiej myśli politycznej

Autor książki:

Stefan Buszczyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 486 s.
Wymiar: 120x195 mm
EAN: 9788366112322
ISBN: 978-83-66112-32-2
Data: 2021-02-11
Obniżka! 28.39  39.00  10.61 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Stefan Buszczyński (1821-1892) - Stefan Buszczyński studia ukończył w Kijowie. W młodości związany był ze środowiskami radykalnymi i spiskowymi, z czasem przeszedł na pozycje bardziej zachowawcze, nie wierząc w powodzenie ruchu zbrojnego, czemu dał wyraz w ogłoszonej w 1862 r. w Paryżu broszurze "Cierpliwość czy rewolucja". Niemniej po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w prace powstańcze na Ukrainie. Po powstaniu przez kilka lat przebywał na emigracji. Pod koniec lat 60. przeniósł się do Krakowa. Starał się o docenturę Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale jego kandydatura została zablokowana przez środowiska konserwatywne (zwłaszcza Józefa Szujskiego). Niepowodzenie skłoniło go do ponownego upuszczania kraju (mieszkał w Dreźnie i Grazu), do którego wrócił pod koniec życia. Buszczyński był autorem m.in.: "Podole, Wołyń i Ukraina. Prawa korony polskiej do tych krajów" (1862), "La decadence de l’Europe" (1867; głośne dzieło, którego czytelnikami byli m.in. Napoleon III i Wiktor Hugo), "Ameryka i Europa. Studium historyczne i finansowe z krytycznym na sprawy społeczne poglądem" (1876), "Rany Europy. Statystyczne fakta etnograficznemi i historycznemi notami objaśnione" (pierwodruk po niemiecku jako "Die Wunden Europa’s", 1875).

 

Wybór pism czołowego działacza politycznego i publicysty związanego ze środowiskami demokratycznymi i niepodległościowymi, odgrywającego dużą rolę w dyskusjach politycznych i ideowych w przededniu powstania styczniowego oraz w sporach toczących się po upadku insurekcji, w których zasłynął zwłaszcza jako nieprzejednany polemista i krytyk krakowskich stańczyków.

Wyboru dokonał, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Krzysztof Karol Daszyk.

Książka "Cierpliwość czy rewolucja. Wybór pism. Seria: Biblioteka klasyki polskiej myśli politycznej" - Stefan Buszczyński - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 486 stron i została wydana w 2020 r. Cena 28.39 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Krzysztof Karol Daszyk, Stefan Buszczyński – obrońca „spotwarzonego narodu”
Cierpliwość czy rewolucja
Przyszłość Austrii. Rozwiązanie kwestii słowiańskiej
Marzenia o pojednaniu się Polski z Moskwą
List otwarty do Margrabiego Zygmunta Wielopolskiego
O pismach pana Michała Bobrzyńskiego i krytyce pana Henryka Schmitta
Rachunek polskiego sumienia. Rozmyślanie w niewoli
Obrona spotwarzonego narodu. Zeszyt II. Rozbiór krytyczny historycznej szkoły krakowskiej [fragmenty]
Otchłań. O domowych i zewnętrznych wrogach
Nota bibliograficzno-edytorska
Indeks

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]