pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Broń biologiczna

Autor książki:

Łukasz Drzewiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sowa
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 100 s.
Wymiar: 17x24 mm
EAN: 9788260660998
ISBN: 978-82-606-6099-8
Data: 2023-03-07
Cena wydawcy: 19.05 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Broń biologiczna to drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie,riketsje, grzyby), materiały z nich pochodzące, toksyny biologiczne orazśrodki do ich przenoszenia. Celem użycia broni biologicznej jest wywołanieostrych i przewlekłych chorób, doprowadzając do epidemii ludzi,zwierząt lub roślin. Zasadniczo rozpatrywanymi środkami są jednak te,które mogą bezpośrednio oddziaływać na człowieka i mogą być zastosowanejako środek do prowadzenia wojny ekonomicznej lub do wyparciasił (ludności) z danego obszar. Oddziaływanie tych środków na człowiekabędzie uzależnione od ich rodzaju oraz podjętych czynności profilaktyczno– ochronnych. Środki biologiczne, których działanie nie jest śmiertelnebędą zazwyczaj oddziaływać czasowo. Natomiast, środki o działaniuśmiertelnym oraz epidemiotwórcze będą przyczyną powstawania zasadniczychstrat wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Unikalną dla wieluz tych środków oraz odróżniającą je od chemicznych odpowiednikówcechą jest zdolność do powielania w organizmie w czasie i zwiększenieefektu chorobotwórczego Toksyny są to trujące produkty żywych organizmów, które równieżmogą być otrzymywane na drodze syntezy. Substancje te posiadają różnorodnątoksyczność, która zdecydowanie przewyższa znane środki chemiczne. Korzyści z zastosowania broni biologicznej wykazano już w raporcieekspertów ONZ z 1969 roku, który ocenia koszt działań przeciwko ludnościcywilnej na:

• 1$/km2 dla broni biologicznej;

• 600$/km2 dla broni chemicznej;

• 800$/km2 dla broni jądrowej;

• 2000$/km2 dla broni konwencjonalnej.

Broń biologiczna jest prosta i nie droga w produkcji, wymaga niewielkichzasobów finansowych, lokalowych i aparaturowych, a samo użycienie wymaga specjalistycznych środków. taktycznie jest to broń bardzoekonomiczna, gdyż stosując miejscowo niewielka ilość substancji, namnażasię i przemieszcza się ona wraz z nosicielami (ludzie, zwierzętaitp.).

Książka "Broń biologiczna" - Łukasz Drzewiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Sowa. Książka posiada 100 stron i została wydana w 2023 r.