pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Arteterapia cz. 1
Tytuł książki:

Arteterapia cz. 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Difin
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 306 s.
Wymiar: 158x229 mm
EAN: 9788379304196
ISBN: 978-83-7930-419-6
Data: 2014-09-27
54.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Arteterapia cz. 1 - opis książki:

Z wprowadzenia (od Redaktorów): Arteterapia to jeden z najpiękniejszych problemów współczesnej psychiatrii, całej medycyny, ale też szerzej - zaangażowanych społecznie nauk społecznych. Nie da się jej uprawiać, będąc specjalistą tylko w jednej dziedzinie. W medycynie arteterapia jest klasyfikowana jako część rehabilitacji, ale równocześnie ciągle okazuje się, że jest zbyt duża i zbyt niezależna na tego typu poddaństwo. Czerpiąc wzorce z nauk medycznych, arteterapia przenika i inspiruje takie kierunki, jak pedagogika, pedagogika specjalna i edukacja artystyczna.

O arteterapii można mówić poprzez podobieństwo do psychoterapii. Psychoterapia jest częścią psychiatrii, metodą leczenia zaburzeń psychicznych za pomocą szczególnych technik - osobistych oddziaływań terapeuty. W przypadku arteterapii medycznej też mówimy o leczeniu za pomocą szczególnych technik - przy wykorzystaniu środków artystycznych. Z arteterapią jest też podobny kłopot jak z psychoterapią - wykracza poza oddziaływania medyczne. Przy wykorzystaniu jej metod możliwa jest zmiana postaw psychologicznych, socjologicznych czy kulturowych. W tym kontekście określenie terapia staje się mylące, a powinno wyraźnie dyscyplinować. I jeszcze jedno podobieństwo do psychoterapii - arteterapia nie posiada krytycznej sumy badań empirycznych potwierdzających tak lub nie wskazania i efektywność stosowania. To nie zarzut, lecz raczej wyzwanie dla naukowców i praktyków.

Dlaczego więc arteterapia Ani terapeuci, ani przede wszystkim pacjenci nie chcą rezygnować ze szczególnej postawy arteterapeutycznej, która pozwala przezwyciężać niemoc innych metod leczenia. Nie chcą rezygnować z postawy, która wyzwala akt twórczy - udostępnia im energię życiową i poczucie sprawstwa we własnym życiu, a zwłaszcza w chwili próby - w chorobie.

Upowszechnienie i emancypacja arteterapii powodują, że nieuchronne stają się procesy standaryzacji. Ten podręcznik jest także tego wyrazem. To obrastanie przepisami budzi niechęć artystów, ale jest gwarancją bezpieczeństwa dla pacjentów. Ustalenie reguł stwarza podstawy do dalszego wzrostu wiedzy i praktyki.

Przekazujemy Państwu pierwszy tom monografii poświęconej ARTETERAPII. To podróż od TEORII, przez PRAKTYKĘ KLINICZNĄ, do wielkich PROJEKTÓW AUTORSKICH.

Książka „Arteterapia cz. 1” - oprawa miękka - Wydawnictwo Difin. Książka posiada 306 stron i została wydana w 2014 r. Cena 54.92 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Arteterapia cz. 1"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Arteterapia cz. 2 - okładka książki
Arteterapia cz. 2 Bartosz Łoza, Aleksandra Chmielnicka-Plaskota (red.)
Arteterapia. Podręcznik - okładka książki
Arteterapia. Podręcznik Cathy A. Malchiodi
Arteterapia indywidualna cz. 4 - okładka książki
Arteterapia indywidualna cz. 4 Bartosz Łoza, Aleksandra Chmielnicka-Plaskota (red. naukowa)
Produkty podobne:
Fizjoterapia w psychiatrii - okładka książki
Fizjoterapia w psychiatrii Antoni Florkowski (red.)
Arteterapia cz. 3 - okładka książki
Arteterapia cz. 3 Bartosz Łoza, Aleksandra Chmielnicka-Plaskota (red.)