pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ale o co ci chodzi?
Tytuł książki:

Ale o co ci chodzi?

Autor książki:

Marcin Świetlicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolno
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 108 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788395375620
ISBN: 978-83-9537-562-0
Data: 2019-06-18
24.66  39.00  14.34 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Ale o co ci chodzi?" - to nie tylko tytuł najnowszej książki poetyckiej Marcina Świetlickiego, ale także fundamentalne pytanie, które wyjątkowo często zadajemy sobie i bliźnim.

Czterdzieści cztery wiersze spotykają się tu ze znakomitymi rysunkami Marcina Maciejowskiego. Przeglądają się w nich również sami autorzy, ich rozmowy, pytania, ale też - co szczególnie intrygujące - historia powstania samej książki.

Trzynasta książka poetycka Świetlickiego - osobista i dotkliwa - demaskuje, prowokuje, niepokoi. Skupia się na tym, co codzienne i bliskie - bez ucieczki w pustą doraźność, ale też bez sięgania po wielkie pojęcia. Jej akcja rozgrywa się tu i teraz, w Polsce ostatnich lat.

W najnowszych utworach poety pojawiają się znane z jego wcześniejszej twórczości motywy i wątki, znajdują tu jednak nowe barwy, nowe ujęcia. To, co prywatne, intymne zderza się z nadętym światem zewnętrznym - polityką, instytucjami, mediami.

Marcin Świetlicki to czujny obserwator codzienności, który przetwarza drobne zdarzenia - zauważone gesty, podsłuchane rozmowy - w ciężar wiersza. Bo pytania o sens i potrzebę zapisu, o to, co prywatne i publiczne, o nasze wzajemne relacje to również ważne tematy tej książki.

W osobistych notatkach (rozpoznaniach i poprawkach) do rzeczywistości wraca też "sprawa polska", niechęć wobec narzuconej zbiorowości, odmowa współuczestnictwa.

Jeśli prawdziwy poeta, to ten, który zostaje w języku i którego język wchodzi w użycie, to Świetlicki bez wątpienia jest tym najprawdziwszym z prawdziwych. Wytrąca słowa ze znaczeniowych skostnień, kradnie podsłuchane frazy, by je przeinaczyć i wywrócić.

"Ale o co ci chodzi?" - to pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy cenią współczesną poezję w najlepszym wydaniu, jak i tych, którzy sięgają po nią jedynie okazjonalnie. To wiersze dla kobiet i mężczyzn, dla tych wszystkich, którzy zadają sobie i światu tytułowe pytanie. Bo wojna nadal trwa, jeszcze się nie skończyła, jeszcze nie wiadomo, kto i co ocaleje.

Książka "Ale o co ci chodzi?" - Marcin Świetlicki - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Wolno. Książka posiada 108 stron i została wydana w 2019 r. Cena 24.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Marcin Świetlicki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Do czasu - okładka książki
Do czasu Piotr Matywiecki
Produkty podobne:
Kolonie - okładka książki
Kolonie Tomasz Różycki
Suma - okładka książki
Suma Marek Żymła