pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Operacja Wisła
Operacja Wisła 32.65 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Resortowe dzieci. Służby
Resortowe dzieci. Służby 49.08 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z OUN-UPA
książka:

Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z OUN-UPA

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Blister
Ilość stron: 373 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376746500
ISBN: 978-83-7674-650-0
Data: 2017-10-20
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z OUN-UPA - Marek A. Koprowski - opis książki:

Operacja "Wisła" w ogniu polemik i kontrowersji
Na przełomie lat 1946-1947 sytuacja w południowo-wschodniej Polsce daleka była od stabilizacji. Wsie ukraińskie w dalszym ciągu stanowiły zaplecze UPA. Najgorzej było w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Ocena Sztabu Generalnego WP była jednoznaczna: "[...] Na terenie powiatów przemyskiego, sanockiego i leskiego większość ludności ukraińskiej i mieszanej współpracuje z bandami UPA". Ukraińcy stanowili na tych obszarach 85 proc. mieszkańców.

Działaniom OUN-UPA sprzyjał górzysty, silnie zalesiony teren, słabo rozwinięte sieci dróg, a w zasadzie ich brak, a także mała liczba ośrodków miejskich i garnizonów wojskowych. UPA zbudowała tam sieć bunkrów, kryjówek, w których rozlokowano składy materiałowe oraz szpitale. Sotnie Chrina, Bira i Stacha czuły się tu jak prawowici gospodarze, nie bardzo przejmując się istnieniem państwa polskiego.

Doraźne działania, podjęte przez grupę operacyjną oddziałów WP i KBW, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. By skończyć z OUN-UPA, postanowiono połączyć zmasowaną operację przeciwko oddziałom UPA z przesiedleniem ludności ukraińskiej na Ziemie Zachodnie i Północne. W tym celu powołano Grupę Operacyjną "Wisła".

Historycy ukraińscy chcą wyizolować akcję "Wisła" z całego procesu dziejowego lat czterdziestych i stosunków polsko-ukraińskich. Nazywają ją "zbrodnią komunistyczną", "czystką etniczną", a nawet ludobójstwem. Twierdzą, jak pisze Roman Drozd, że "Ukraińców ukarano dlatego, że byli i chcieli być Ukraińcami". Nie chcą za to przyznać, że ich pobratymcy wymordowali Polaków na Wołyniu tylko dlatego, że byli Polakami.

Gen. Stefan Mossor, wybitny teoretyk sztuki wojennej, opracowując koncepcję operacji "Wisła", brał pod uwagę doświadczenia II Rzeczypospolitej i praktykę Korpusu Obrony Pogranicza. Obowiązujące wtedy prawo zezwalało na wysiedlenie ze strefy przygranicznej każdego obywatela, którego władze uznały za "niepożądanego ze względu na bezpieczeństwo granic państwa". Akcja "Wisła" miała zatem przedwojenną podstawę prawną. Z komunizmem nie miała ona nic wspólnego.

Nie jest prawdą, że Polska, dokonując przesiedlenia Ukraińców, złamała prawo międzynarodowe. Mitem jest, że podczas akcji "Wisła" Wojsko Polskie zabiło kilka tysięcy osób. Mitologizacji uległ również obóz filtracyjny w Jaworznie, do którego kierowano Ukraińców i Łemków podejrzewanych o przynależność do OUN-UPA.

Oceniając operację "Wisła", zgodzić się trzeba natomiast, że w jednym przypadku popełniono błąd. Łemków Rusinów ze środkowej i zachodniej Łemkowszczyzny nie należało przesiedlać, ale otoczyć opieką.

O tych wszystkich ważnych, a często pomijanych i kontrowersyjnych sprawach pisze w swej najnowszej książce Marek Koprowski. Szeroko ujęte konteksty i polemiki wzbogaca omówieniem praktycznie zapomnianej akcji "H-T" oraz biogramami największych ukraińskich zbrodniarzy.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

"Do Rzeczy"
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Jest też laureatem nagrody "Polcul - Jerzy Bonicki Fundation" za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

Książka „Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z OUN-UPA” - oprawa Blister - Wydawnictwo Replika.

Książka posiada 373 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z OUN-UPA"
Marek A. Koprowski - autor m.in.:
Dziewczyny kresowe - okładka książki
Dziewczyny kresowe Marek A. Koprowski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe - okładka książki
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie... Mariusz Bechta, Wojciech J. Muszyński
Sowiety. Historia ZSRS - okładka książki
Sowiety. Historia ZSRS Paweł P. Wieczorkiewicz
Józef Piłsudski 1867-1935 - okładka książki
Józef Piłsudski 1867-1935 Andrzej Garlicki
Nieznośny urok PRL - okładka książki
Nieznośny urok PRL Janusz Rolicki