pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
reprint, reprodukcja:

Wieś ilustrowana/ 12 zeszytów - rocznik z 1910 roku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Wymiar: 195x220 mm
Data: 2011-03-01
Cena wydawcy: 270.00 złpozycja niedostępna

Opis reprintu, reprodukcji:

„Wieś Ilustrowana”, 1910 rok.

Jest to bogato ilustrowana monografia wsi polskiej z początku ubiegłego wieku, artykuły dotyczące kultury i obyczajów, szkice literackie, ówczesna moda, opisy dworów ziemiańskich i charakterystyka ich właścicieli oraz stylu życia: wyścigi konne, hodowla koni, bydła, łowiectwo, żniwa etc. Pierwszy numer ukazał się w 1910 r. Miesięcznik. Ostatni numer w 1914 r. Razem 48 numerów. Wymiary 23/30 cm, ok. 50 stron.

W styczniu 2010 r. minęło 100 lat od wydania pierwszego numeru „Wsi Ilustrowanej”. Wówczas była to patriotyczna inicjatywa, dziś to cenna pamiątka naszej bogatej przeszłości, z nostalgią wspominana przez naszych rodziców i dziadków.

W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej Warszawa w zaborze rosyjskim była największym ośrodkiem wydawniczym prasy polskiej. Dwa tytuły miały charakter szczególny, bo nie reprezentowały żadnych orientacji politycznych, a jedynie tradycyjny, ziemiański solidaryzm wsi i dworu. Były to pisma "Wieś Ilustrowana" oraz "Wieś i Dwór" adresowane do sfery ziemiańskiej i założone przez jej przedstawicieli.

"Wieś Ilustrowana" jako miesięcznik pojawiła się na rynku w 1910 roku z inicjatywy poety i prozaika Edwarda Słońskiego. Wkrótce pismo stało się własnością Spółki Ziemiańskiej a redaktorem naczelnym został Kazimierz Laskowski, administrację zaś objął Bolesław Schoen. Pismo stawiało sobie jako cel przybliżenie życia wsi i jej problemów zarówno do dworów jak i do miasta. Propagowało postęp techniczny w rolnictwie, a ponadto w celu pogłębienia poczucia narodowego przedstawiało najważniejsze wydarzenia historyczne i osiągnięcia kultury polskiej. W 1910 roku redakcja tak określiła program pisma: "Wieś Ilustrowana" jest tylko Piękna i Krasy naszej Ziemi odbiciem i tylko Jej Dobru i Potrzebom służyć będzie". Ciekawą inicjatywą podjętą na łamach pisma był cykl felietonów pod wspólnym tytułem "Ze wsi - o wsi" przedstawiający postępowe technicznie i dobrze prosperujące majątki ziemskie. Był dział mody damskiej starannie odnotowujący najnowsze tendencje nadchodzące z Paryża. Pismo popierało także działalność Stowarzyszenia Ziemianek, które stawiało sobie za cel podniesienie statusu ekonomicznego, kulturalnego i zawodowego kobiety wiejskiej. Stowarzyszeniem kierowały Maria Rodziewiczówna, Helena Weychert, doktorowa Rzędzina pod przywództwem Marii Kretkowskiej.

„Wieś Ilustrowana” ukazywała się do roku 1914 włącznie. Pismo miało starannie opracowaną szatę graficzną, było bogato ilustrowane i drukowane na luksusowym papierze przez Zakłady Graficzne B. Wierzbickiego i Spółki.

Reprint, reprodukcja „Wieś ilustrowana/ 12 zeszytów - rocznik z 1910 roku” - oprawa miękka - Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika.