pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
reprint, reprodukcja:

Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego, najwyżej zatwierdzony

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Oprawa: twarda
Ilość stron: 476 s.
EAN: 9788392526858
ISBN: 978-83-925268-5-8
Data: 2011-02-16
101.07 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis reprintu, reprodukcji:

Reprint wydania z 1853 r. Zawiera rysunki w kolorze i opis herbu każdej rodziny szlacheckiej z wyjaśnieniem jej pochodzenia. 135 herbów odnosi się do 389 rodzin. Dwa tomy w jednym woluminie: tom I str. 238, tom II str. 238; każdy tom kończy wykaz rodzin i herbów szlacheckich.
/"W artykule 65 Prawa o szlachectwie pod dniem 25 czerwca roku 1836 włożony został na Heroldyę obowiązek ułożenia Herbarza Szlachty Królestwa. Przeto Namiestnik Królestwa J. O. Książę Jan Warszawski Hrabia Paskewicz Erewański rozkazał Heroldyi i Naczelnemu Prokuratorowi, aby zajęli się ułożeniem Herbarza Szlachty Królestwa.
Heroldya używa do ułożenia Herbarza aktów i oryginalnych dokumentów. Herbarz utrzymywany jest przez Heroldyę bez różnicy Województw (dziś Gubernii). Zawiera rysunki i opisanie herbu każdej familii szlacheckiej z wyjaśnieniem jej pochodzenia, zawiera w sobie trzy oddziały, odpowiadające trzem kategoryom, na jakie powołane Prawo z roku 1836 Szlachtę Królestwa rozdzieliło. Pierwszy Oddział obejmuje rodziny zaszczycone tytułami honorowemi, stanowiącemi dla Szlachty wyższy stopień znamienitości. Drugi zawiera rodziny, które nabyły stanu szlacheckiego po ogłoszeniu Prawa z roku 1836, trzeci zaś rodziny, które nabyły tego stanu po ogłoszeniu tegoż Prawa.
Uporządkowanie herbów w Pierwszym Oddziale z powodu niewielkiej ilości Szlachty nie wymagało osobnego systematu. W Drugim i Trzecim przyjęty został porządek abecadłowy podług herbów. Heraldyka albowiem Polska w tem jest szczególną i od innych odmienną, że w niej każdy herb ma swoją odmienną nazwę i często przez liczne rodziny jest używanym. Dowód tego widzieć można i w niniejszym Herbarzu, w którym 135 opisanych herbów odnosi się do 389 rodzin.
Drzeworyty herbów zostały zamówione u najlepszych rytowników w Petersburgu. W końcu dzieła dołączone są dwa wykazy alfabetyczne, jeden herbów, a drugi familii szlacheckich, które tychże herbów używają/".

Reprint, reprodukcja „Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego, najwyżej zatwierdzony” - oprawa twarda - Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika. Cena 101.07 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.