pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zdrajcy, donosiciele i konfidenci w okupowanej Polsce

Autor książki:

Andrzej Zasieczny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788311141384
ISBN: 978-83-1114-138-4
Data: 2016-03-24
Cena wydawcy: 36.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Niemcy od pierwszych dni okupacji dążyli nie tylko do stworzenia skutecznej administracji na zajętych ziemiach polskich i wdrożenia mechanizmu ich ekonomicznej eksploatacji, ale chcieli w pełni podporządkować sobie Polaków i złamać ich ducha oporu. W tym celu nie tylko natychmiast wprowadzili politykę krwawego terroru, mordując już od września 1939 r., na podstawie wcześniej przygotowanych list proskrypcyjnych, działaczy niepodległościowych, powstańców śląskich i wielkopolskich, przedstawicieli inteligencji (kontynuacją tych działań była tzw. Akcja A-B), ale też rozbudowywali aparat bezpieczeństwa, w tym różne struktury policyjne na czele z Gestapo (tajna policja polityczna).

Okupanci świetnie zdawali sobie sprawę, że charakter narodowy Polaków będzie ich popychał do stawiania w wieloraki sposób oporu biernego i czynnego oraz tworzenia organizacji konspiracyjnych. Dlatego jedną z najważniejszych metod zdobywania informacji i zwalczania dążeń niepodległościowych Polaków miało być stworzenie rozbudowanej siatki donosicieli i konfidentów oraz nakłonienie wybranych osób do zdrady.

Książka "Zdrajcy, donosiciele i konfidenci w okupowanej Polsce" - Andrzej Zasieczny - oprawa miękka - Wydawnictwo Bellona. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2016 r.