pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zdarzenia z morza wzięte. Tam gdzie kres

Autor książki:

Lesław Furmaga

Dane szczegółowe:
Wydawca: Novae Res
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 250 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788381470933
ISBN: 978-83-8147-093-3
Data: 2018-10-08
19.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Kiedy wicher jest potężniejszy niż legenda o dobrym morzu?
Morze - nieprzewidywalne, fascynujące, pełne tajemnic... To nie tylko bezkresna woda, spienione fale i szalone sztormy. To również, a może przede wszystkim żywioł, który bez pytania o zgodę ingeruje w życie tych, co nie chcą mieć z nim nic wspólnego i nieustannie czekają na brzegu.

W swoim nowym zbiorze opowiadań Lesław Furmaga w urzekający i sugestywny sposób odmalowuje wszystkie odcienie morza, tworząc poruszający obraz zmagań z żywiołem i z drugim człowiekiem, ale także z samym sobą. Bo najlepszym sprawdzianem człowieczeństwa jest walka z tym, co nieznane i niezmierzone.

Woda zalewa maszynę i gasi światła. Paweł obraca kołem sterowym, ale uszkodzony korab już go nie słucha? Potem przybiegają z dalekiej ciemności szósta, a za nią siódma fala i obie nakrywają syczącą, gęstą pianą wszystko, co jest na świecie. Wicher silniejszy od śmierci czepia się przechylonej burty, przegina ją i łamie do dołu, do morza, do głębi? Paweł, zawinięty w biały korkowy pas jak w śmiertelny całun, patrzy na to jedno wielkie szaleństwo i myśli o? O czym myśli marynarz, gdy spada na niego ostatnia fala i dudni niczym garść ziemi, która upada na wieko, gdzie zamknięte zostały dwa brzegi czyjegoś istnienia?
Wicher jest potężniejszy niż legenda o dobrym morzu, bo przewraca statek i wysypuje ludzi do wściekłego oceanu. Paweł trzyma się tonącej burty i nie czuje już zimna, bo woda jest lodowata i znieczula wszystko, ktoś koło niego w ciemności powtarza głośno słowa modlitwy, inny przeklina i bluźni. Nowy silny podmuch przykrywa ich czarnym skrzydłem fali i obaj milkną na zawsze.

Szklista czerwień rozlewa się dookoła, to obrazu lodowatego piekła dopełnia pożegnalna czerwona rakieta? Paweł odzyskuje świadomość.

- Marto!!! - krzyczy w ciemne morze, ale jego głos nie dochodzi do żadnego z brzegów i nikt go nie słyszy, i nikt mu nie odpowiada.

Marta budzi się, siada na posłaniu, nie płacze, tylko patrzy w okno aż do świtu, a chociaż milczy, słyszy swój krzyk, ale jej też nikt nie odpowiada, bo pośród tego świtu jest sama.

L e s ł a w F u r m a g a - urodzony 14 czerwca 1933 roku pisarz, inżynier, pedagog, rybak dalekomorski oraz żeglarz. Były wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni. Autor kilkunastu powieści, słuchowisk, scenariuszy oraz publikacji dydaktycznych. Wielokrotnie nagradzany, laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz Wyróżnienia Przewodniczącego ds. Radia i Telewizji."

Książka "Zdarzenia z morza wzięte. Tam gdzie kres" - Lesław Furmaga - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Novae Res. Książka posiada 250 stron i została wydana w 2018 r. Cena 19.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.