pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Mireki
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 510 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364452819
ISBN: 978-83-64452-81-9
Data: 2016-12-05
32.70  44.90  12.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1 - opis książki:

Na początku czerwca 1945 roku Zapora poprowadził nas w Zamojskie gdzie spotkaliśmy się z przyjacielem komendanta słynnym Podkową. Po drodze rozbrajaliśmy mniejsze posterunki MO. Pamiętam że wstąpiliśmy też do jakiegoś kościoła w którym ksiądz podarował nam szkaplerze z Matką Boską. Potem w Janowie zabraliśmy Sowietom pięć studebakerów. Jeden z nich się zepsuł więc Zapora kazał go spalić. W drodze powrotnej znowu rozbrajaliśmy mniejsze i większe poste runki MO między innymi w Bychawie Józefowie i Urzędowie. Był to okres naszej największej aktyw ności. Zdawało się że Zapora chciał pokazać kto tutaj naprawdę rządzi.

Podczas zdobywania Bychawy ubezpieczałem oddział. Zaminowałem drewniany most od strony Lublina. W pewnej chwili nasz posterunek dał znać że w stronę miasta jedzie jakiś samochód. Na rozkaz porucznika Jagody zdetonowałem most. Po chwili okazało się że to jechał pluton Renka. Nasi ludzie musieli się więc przeprawiać przez rzeczkę.

Do Józefowa weszliśmy w dzień targowy. Podjechaliśmy samochodami pod znajdującą się w rynku komendę milicji wysiedliśmy a władza to znaczy MO nie widząc szans na skuteczny opór poddała się bez walki. Do ludności przemówił porucznik Opal. Potem dwóch funkcjonariuszy milicji wskazanych przez mieszkańców Józefowa otrzymało po parę kijów. Była to kara za ich złe zachowanie w stosunku do miejscowej ludności.

Najsympatyczniej witano nas w Urzędowie. Nie bez powodu miasteczko to było przez ubowców nazywane Londynem. Najbliżsi nam byli mieszkańcy przedmieścia zwanego Bęczynem gdzie zawsze można było liczyć na pomoc i wsparcie. Stąd pochodziło wielu chłopaków z naszego oddziału. Za to wszystko czerwona władza brała na mieszkańcach Bęczyna krwawy odwet pacyfikowała paliła i rabowała ich domostwa.


fragment książki

Książka „Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1” - oprawa miękka - Wydawnictwo Mireki.

Książka posiada 510 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dziennik wydarzeń (1939-1944) - okładka książki
Dziennik wydarzeń (1939-1944) Jędrzej Moraczewski
W kleszczach czerwonych. Wyzwolenie - okładka książki
W kleszczach czerwonych. Wyzwolenie rzeszowszczyzny... Dionizy Garbacz, Andrzej Zagórski
Od Wiednia do Londynu - okładka książki
Od Wiednia do Londynu Aleksander Pragłowski
Produkty podobne: