pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1
Książki »
Tytuł książki:

Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Mireki
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 510 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364452819
ISBN: 978-83-64452-81-9
Data: 2016-12-05
31.95  44.90  12.95 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Na początku czerwca 1945 roku Zapora poprowadził nas w Zamojskie gdzie spotkaliśmy się z przyjacielem komendanta słynnym Podkową. Po drodze rozbrajaliśmy mniejsze posterunki MO. Pamiętam że wstąpiliśmy też do jakiegoś kościoła w którym ksiądz podarował nam szkaplerze z Matką Boską. Potem w Janowie zabraliśmy Sowietom pięć studebakerów. Jeden z nich się zepsuł więc Zapora kazał go spalić. W drodze powrotnej znowu rozbrajaliśmy mniejsze i większe poste runki MO między innymi w Bychawie Józefowie i Urzędowie. Był to okres naszej największej aktyw ności. Zdawało się że Zapora chciał pokazać kto tutaj naprawdę rządzi.

Podczas zdobywania Bychawy ubezpieczałem oddział. Zaminowałem drewniany most od strony Lublina. W pewnej chwili nasz posterunek dał znać że w stronę miasta jedzie jakiś samochód. Na rozkaz porucznika Jagody zdetonowałem most. Po chwili okazało się że to jechał pluton Renka. Nasi ludzie musieli się więc przeprawiać przez rzeczkę.

Do Józefowa weszliśmy w dzień targowy. Podjechaliśmy samochodami pod znajdującą się w rynku komendę milicji wysiedliśmy a władza to znaczy MO nie widząc szans na skuteczny opór poddała się bez walki. Do ludności przemówił porucznik Opal. Potem dwóch funkcjonariuszy milicji wskazanych przez mieszkańców Józefowa otrzymało po parę kijów. Była to kara za ich złe zachowanie w stosunku do miejscowej ludności.

Najsympatyczniej witano nas w Urzędowie. Nie bez powodu miasteczko to było przez ubowców nazywane Londynem. Najbliżsi nam byli mieszkańcy przedmieścia zwanego Bęczynem gdzie zawsze można było liczyć na pomoc i wsparcie. Stąd pochodziło wielu chłopaków z naszego oddziału. Za to wszystko czerwona władza brała na mieszkańcach Bęczyna krwawy odwet pacyfikowała paliła i rabowała ich domostwa.


fragment książki

Książka "Zapory Żołnierze Wyklęci. Tom 1" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Mireki. Książka posiada 510 stron i została wydana w 2016 r. Cena 31.95 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
W kleszczach czerwonych. Wyzwolenie - okładka książki

W kleszczach czerwonych. Wyzwolenie rzeszowszczyzny...

Dionizy Garbacz, Andrzej Zagórski
Od Wiednia do Londynu - okładka książki

Od Wiednia do Londynu

Aleksander Pragłowski
Produkty podobne:
Żona wyklęta - okładka książki

Żona wyklęta

Anna Śnieżko