pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Zapomniana sztuka, sztuka pamiętania

Autor książki:

Teresa Pękala

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 564 s.
Wymiar: 140x240 mm
EAN: 9788322792155
ISBN: 978-83-2279-215-5
Data: 2019-06-05
45.05  52.50  7.45 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Istota pamięci to szczelina istnienia, wskazująca na rozdział między tym, co stanowi wewnętrzny obraz a rzeczywistym pierwowzorem. Tylko nielicznym, nazwijmy ich tu filozofami-artystami, udaje się osiągnąć niemal gnostycki wgląd w istotę rzeczy pamiętania. Tak oto zewnętrzne uzmysłowienie upamiętnionych w myślach form sztuki staje się naszą własnością. Możemy je uzupełniać naszym wyobrażeniem, nadać im odpowiadające nam proporcje, a nawet wpleść rysy naszego charakteru, uczucia, marzenia. Inkarnacja przedmiotu sztuki może przybrać w naszym umyśle nieuchwytne i nieprzewidywalne formy - łańcuchy powiązań. Rupiecie pamięci budują rusztowania sztuki, po których wznosimy się, a któż może temu zaprzeczyć, ku światom możliwym i zasadniczo różnym od naszego. Tym samym zabawa z pamięcią staje się niekiedy niepewnością i ryzykiem. Pierwotny, przypominany materiał sztuki sprawia, że wyłaniają się z niego całkowicie nowe, możliwe byty, słuchowe z obrazu, wzrokowe z muzyki, wyobrażeniowe z myśli, zapachowe z dotyku. Emocjonalna moc pamięci nie jest mechanicznym przypominaniem minionego, lecz twórczym działaniem, przynoszącym nowe formy przy pomocy medium sztuki.

W trakcie lektury tomu Zapomniana sztuka - sztuka pamiętania można odnieść wrażenie podobieństwa teraźniejszości do przeszłości, które tkwi w enigmatycznej tożsamości niezmiennych elementów bytu. W interpretacji takich fenomenów sztuki, jak muzyka, malarstwo, słowo, fotografika, teatr, wyczuwa się ciągłość i pewna wspólność - wiecznie żywą identyczność.

Z recenzji dr. hab. Jacka Prokopskiego, prof. PWr

Książka "Zapomniana sztuka, sztuka pamiętania" - Teresa Pękala (red.) - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej. Książka posiada 564 stron i została wydana w 2019 r. Cena 45.05 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]