pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza...
Tytuł książki:

Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian

Autor książki:

Karolina Ćwiek-Rogalska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 215 s.
Wymiar: 162x236 mm
EAN: 9788373839151
ISBN: 978-83-7383-915-1
Data: 2018-01-23
23.32  27.30  3.98 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian - Karolina Ćwiek-Rogalska - opis książki:

Zapamiętane w krajobrazie to książka o przemianach zachodzących w krajobrazie kulturowym czesko-niemieckiego pogranicza (...). Jej podstawę stanowią badania terenowe z lat 2012-2014, które prowadziłam w gminie Dolni Žandov. Opisałam przemiany krajobrazu kulturowego od 1918 r., czyli od powstania niepodległego państwa czechosłowackiego, do czasów współczesnych. (...)
Pohraničí (...) do 1946 r. zamieszkiwała głównie ludność niemieckojęzyczna. W trakcie procesów migracyjnych po II wojnie światowej większość czeskich Niemców stamtąd wysiedlono - tereny te zostały ponownie zasiedlone przez czeskich i słowackich osadników z tzw. vnitrozemí, czyli tych części ziem czeskich, które nie tworzyły pohraničí, oraz ze Słowacji. Nie były to jednak jedyne grupy nowych mieszkańców: pojawili się tutaj Czesi wołyńscy, Romowie, reemigranci z zagranicy.

Ze wstępu
Sztuką jest napisać książkę mądrą i ważną, a jednocześnie wciągającą Czytelników i ciekawą w odbiorze. A taką właśnie jest praca Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz kulturowy czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian. Jest to bogata, ale nie przeładowana teoretycznie rozprawa, napisana z wrażliwością metodologiczną i przede wszystkim bazująca na empirycznych wieloaspektowych badaniach Autorki. Wydanie tej książki będzie ważnym wkładem w szeroko rozumianą humanistykę, studia nad pamięcią, pograniczem oraz trudnymi relacjami etnicznymi i narodowymi.

dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska
Karolina Ćwiek-Rogalska - doktor kulturoznawstwa, bohemistka i etnolożka. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się antropologią krajobrazu, pograniczami kulturowymi oraz przesiedleniami ludności niemieckojęzycznej z Polski i Czechosłowacji po 1945 r. Redaktor naczelna czasopisma "Adeptus". Publikowała m.in. w "Przeglądzie Zachodnim" i "Bohemia. Zeitschrift für Geschichte und Kultur der böhmischen Länder".

Książka „Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian” - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 215 stron i została wydana w 2017 r. Cena 23.32 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza..."
Produkty podobne:
Miejsce i przestrzeń - okładka książki
Miejsce i przestrzeń Krystian Połomski