pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Wybór pism. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 792 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788377855843
ISBN: 978-83-7785-584-3
Data: 2014-11-14
46.20  59.90  13.7 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wybór pism. Tom 1 - Roman Dmowski - opis książki:

Roman Dmowski należy bezsprzecznie do kręgu najwybitniejszych polityków polskich XX wieku . Kształtował losy Polski wraz z takimi osobistościami, jak: Wincenty Witos, Ignacy Paderewski czy Władysław Sikorski, ale też jak jego przeciwnik polityczny - Józef Piłsudski. Był przede wszystkim twórcą obozu narodowo-demokratycznego, kreatorem myśli politycznej, społecznej i idei narodu, czemu wyraz dał w ponadczasowych zebranych w tej książce pismach: Myśli nowoczesnego Polaka, Polityka polska i odbudowanie państwa oraz Kościół, naród i państwo.

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie - do tej sławnej formuły Romana Dmowskiego dodałbym, że jednym z obowiązków Polaka, jeśli nie każdego w ogóle, to co najmniej takiego, który chce się mienić wykształconym, jest poznać dorobek myśliciela, któremu Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości. Ta edycja trzech podstawowych dla zrozumienia jego myśli i działalności dzieł jest do tego znakomitą okazją.

Rafał Ziemkiewicz

Myśl polityczna Romana Dmowskiego była często krytykowana - z reguły stronniczo. Albowiem wbrew obiegowej opinii pisarstwo Dmowskiego nie ma wcale charakteru wąsko nacjonalistycznego czy szowinistycznego. Wręcz przeciwnie, mało który polski polityk i ideolog był tak krytyczny wobec wad swojego narodu. Myśli nowoczesnego Polaka, w których Dmowski opisał stan polskiego umysłu, czyta się jak dzieło na wskroś współczesne. Podobnie rzecz się ma z takimi dziełami, jak Polityka polska i odbudowanie państwa czy Kościół, naród i państwo. To aktualne po dziś dzień swego rodzaju podręczniki realistycznego myślenia o miejscu Polski w Europie. Dmowski chciał, żeby jego książki przyczyniły się do przemiany narodu polskiego, jego mentalności tkwiącej w ideologicznych mieliznach XIX wieku. Nie do końca mu się to udało i choćby dlatego warto jeszcze raz, w nowej rzeczywistości, zapoznać się z nimi ponownie. Okaże się, że jego przestrogi i wskazówki nie straciły wiele na aktualności, zachowując zaskakującą świeżość. Tym właśnie mierzy się wartość wielkiej myśli politycznej.

Jan Engelgard

Książka „Wybór pism. Tom 1” - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Książka posiada 792 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wybór pism. Tom 1"
Roman Dmowski - autor m.in.:
Wybór pism. Tom 2 - okładka książki
Wybór pism. Tom 2 Roman Dmowski;
Świat powojenny i Polska - okładka książki
Świat powojenny i Polska Roman Dmowski;
Przewrót - okładka książki
Przewrót Roman Dmowski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wybór pism. Tom 2 - okładka książki
Wybór pism. Tom 2 Roman Dmowski
Roman Dmowski. Biografia - okładka książki
Roman Dmowski. Biografia Krzysztof Kawalec
Produkty podobne:
Wybór pism. Tom 2 - okładka książki
Wybór pism. Tom 2 Roman Dmowski