pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wybór komedii. Seria: Biblioteka Narodowa
Tytuł książki:

Wybór komedii. Seria: Biblioteka Narodowa

Autor książki:

Aleksander Fredro

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1224 s.
Wymiar: 117x163 mm
EAN: 9788365588005
ISBN: 978-83-6558-800-5
Data: 2016-12-12
38.47  49.00  10.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W biografii artystycznej Aleksandra Fredry można wyodrębnić dwa okresy, oddzielone prawie piętnastoletnim milczeniem spowodowanym nieprzychylnym nastawieniem krytyki literackiej. W pierwszym, którego koniec datuje się na rok około 1840, powstały wystawione za życia pisarza i do dziś najbardziej znane komedie, takie jak Mąż i żona, Damy i huzary, Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca, Pan Jowialski czy Zemsta. W drugim natomiast, rozpoczynającym się około 1854 roku, Fredro napisał utwory, które pojawiły się na scenie dopiero po jego śmierci, m.in. Wielki człowiek do małych interesów, Świeczka zgasła, Teraz.

Niniejszy wybór odzwierciedla ten podział i ukazuje specyfikę obu okresów twórczych. W książce znalazły się wszystkie wymienione wyżej dzieła. We Wstępie Marian Ursel analizuje najważniejsze cechy formalne oraz tematy Fred rowskich komedii.

Odnoszę wrażenie, że ciągle jesteśmy jak z Fredry, z tej samej społeczności, mentalności. Chociaż bardzo chcemy być obywatelami świata, to tkwimy w naszym rodzimym zaścianku. Fredro pozostawił partytury brzmień naszego charakteru narodowego.

Anna Augustynowicz, reżyserka teatralna
Autor Zemsty zawsze lubił patrzeć na produkcje błaznów w cyrku. Jakby wiedząc, że początki teatru i początki cyrku z jednego korzenia wyrastają (...).

Adam Grzymała-Siedlecki
Fredro uważał dobrych aktorów za współtwórców sukcesu teatralnego. W Nienawiści mężczyzn, pierwotnej redakcji Ślubów panieńskich, zanotował w tekście pobocznym: "ten niemy monolog zostawia się talentowi aktora". Niemy monolog! Talentowi aktora! - to mówi samo za siebie.

Ze Wstępu Mariana Ursela
Aleksander Fredro (1793-1876) - związany ze Lwowem, jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, sięgający również po inne formy wypowiedzi literackiej, m.in. balladę, poemat, bajkę, przysłowie czy aforyzm. Autor pisanego w latach 1844-1846 pamiętnika Trzy po trzy, w którym zawarł wspomnienia z czasów służby w armii Księstwa Warszawskiego i w wojsku Napoleona. Tworzył w epoce zdominowanej przez romantyków, ale jego dzieło nosi cechy późnego klasycyzmu. Ze względu na mistrzowskie wykorzystanie języka, komizm sytuacyjny oraz zapadające w pamięć kreacje bohaterów jego komedie do dziś są chętnie grywane; stały się także podstawą kilku scenariuszy filmowych.

Marian Ursel (1950) - profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Historii Literatury Romantyzmu w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Opublikował m.in. Bajkopisarstwo Aleksandra Fredry (1980), O wierszach Aleksandra Fredry (1992), Fredrowskie teatralizacje. Studia i szkice (1994), Romantyzm (2000), Aleksander Fredro. Na scenie życia i teatru (2009), Romantycy i okolice śmierci (2011).

Biblioteka Narodowa, seria I, numer 325

Książka "Wybór komedii. Seria: Biblioteka Narodowa" - Aleksander Fredro - oprawa twarda - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 1224 stron i została wydana w 2016 r. Cena 38.47 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Aleksander Fredro - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Fajrant - okładka książki

Fajrant

Andrzej Muszyński
Opowieść rozbitka - okładka książki

Opowieść rozbitka

Gabriel Garcia Marquez
Produkty podobne:
Śluby panieńskie - okładka książki

Śluby panieńskie

Aleksander Fredro
Horatius Flaccus - okładka książki

Horatius Flaccus

Jan Libicki
Polscy poeci. Najpiękniejsze wiersze - okładka książki

Polscy poeci. Najpiękniejsze wiersze

Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki