pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wybór poezji. Seria: Biblioteka Narodowa

Autor książki:

Tadeusz Różewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1132 s.
Wymiar: 117x163 mm
EAN: 9788365588036
ISBN: 978-83-6558-803-6
Data: 2017-03-29
36.43  52.00  15.57 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Tadeusz Różewicz, "Wybór poezji"
Wstęp i opracowanie: Andrzej Skrendo
Biografię Tadeusza Różewicza można opowiedzieć na dwa sposoby: albo w trybie bezosobowej, encyklopedycznej informacji, albo przyjmując założenie, że mamy do czynienia z kreacją, która stanowi pewien wymiar twórczości artystycznej. Pierwsza perspektywa daje obraz w miarę pewny, ale dość ubogi, druga - mniej pewny, ale pełniejszy i ciekawszy. Andrzej Skrendo wybiera tę drugą możliwość. W jego odczytaniu biografia Różewicza jest częścią dzieła poety, tak ściśle z nim zrośniętą, że nie daje się zeń wypreparować.

O bogatym i różnorodnym dorobku poety pisali najwięksi. I choć wiele interpretacji wypadło znakomicie, to w tym wypadku o konkluzji nie może być mowy. Różewicz ciągle stanowi wyzwanie dla badaczy literatury i zwykłych czytelników, ciągle inspiruje twórców. Należy do tych nielicznych pisarzy, którzy bezbłędnie zdiagnozowali swój moment historyczny, ale kiedy on minął, wcale nie stracili na aktualności.

"Kiedy myślę o poezji w ogóle, myślę o Mickiewiczu, kiedy myślę o poezji polskiej, myślę o Mickiewiczu". To wielce znaczące wyznanie, mowa przecież o największym poecie polskiego romantyzmu, czyli epoki, wobec której Różewicz pozostaje tak bardzo krytyczny, że często niemal obrazoburczy. Oczywiście to, co Różewicz ma do powiedzenia o Mickiewiczu, dalekie jest od afirmacji przesłania mówiącego, że Polska jest Chrystusem narodów. Historia twórczości Mickiewicza skupia się dla niego w Lozannie, a zatem kulminuje w pytaniu, dlaczego największy poeta porzuca literaturę."
Ze Wstępu Andrzeja Skrendy
"Pan jeden jedyny wyraził w liryce dramat swojego pokolenia."
Julian Przyboś w liście do Tadeusza Różewicza z 1954 roku
"Nie ma polskiej poezji i polskiej mowy bez Tadeusza Różewicza."
Kazimierz Wyka

Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Uważany za jednego z najciekawszych kontynuatorów światowej awangardy literackiej. Za jego debiut pisarski uznaje się tom wierszy "Niepokój" z 1947 roku. W 1960 opublikował dramat Kartoteka, do dziś niedościgniony wzorzec dramaturgii otwartej, łączący elementy absurdu, groteski i parodii. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych pisarzy polskich, jego twórczość została przełożona na około 50 języków. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poetycki "Matka odchodzi". Doktor "honoris causa" m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2009 odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Andrzej Skrendo (1970) - teoretyk i historyk literatury, krytyk literacki, dziennikarz. Profesor w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Opublikował książki "Tadeusz Różewicz i granice literatury. Poetyka i etyka transgresji" (2002), "Poezja modernizmu. Interpretacje" (2005), "Przodem Różewicz" (2012), "Falowanie nowoczesności" (2013) oraz tom "Konstruktywizm w badaniach literackich. Antologia" (z E. Kuźmą i J. Madejskim, 2006).

Książka "Wybór poezji. Seria: Biblioteka Narodowa" - Tadeusz Różewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 1132 stron i została wydana w 2016 r. Cena 36.43 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]