pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Filozofia nauki
Filozofia nauki 25.69 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Teologia nauki
Teologia nauki 41.52 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Wstępując w ślady Salomona
książka:

Wstępując w ślady Salomona

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 410 s.
EAN: 9788323139126
ISBN: 978-83-2313-912-6
Data: 2017-12-11
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Wstępując w ślady Salomona - Przemysław Wewiór - opis książki:

Impulsem do napisania książki była poślednia sława, którą cieszy się Francis Bacon. O tym filozofie często mówi się, że był słabym metodologiem, jeszcze słabszym naukowcem, a na domiar złego - pierwszym z dziejach bezrefleksyjnym piewcą nieokiełznanego postępu technicznego.

Ta książka to próba innego spojrzenia na dziedzictwo Bacona. Jej punktem wyjścia jest krytyka interpretacji, które widzą w filozofie sekularystę i rzecznika prymitywnego utylitaryzmu. Autor odczytuje twórczość Bacona jako filozofię inspirowaną treściami religijnymi. Według filozofa nauka i technika są środkami, za pomocą których ludzie mogą przybliżyć realizację biblijnych przepowiedni dotyczących milenarystycznego królestwa - ostatniego okresu w dziejach.

Z religijnej perspektywy postęp jest nieodłącznie związany z kultywowaniem cnót nadziei i miłosierdzia oraz dążeniem do pokoju religijnego. Przedstawiając utopijną wizje idealnego społeczeństwa w "Nowej Atlantydzie", Bacon chciał zaszczepić u naukowców etos inspirowany religią, który miał skłonić ich, by służyli ludzkości.

Treści religijne miały również wpływ na rozważania Bacona z zakresu metodologii nauki. Autor pokazuje, że wiele zaleceń metodologicznych filozofa było wzorowanych na biblijnych metodach interpretacji lub wprost inspirowanych Pismem Świętym.

Zarówno za pomocą religijnie inspirowanej etyki, jak i metodologii Bacon chciał wytyczyć nowe zasady uprawiania nauki i jej cele. Ta nadzieja się ziściła. Idee filozofa zaczęli wcielać twórcy Royal Society - jednej z najważniejszych w historii instytucji badawczych.

Książka „Wstępując w ślady Salomona” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 410 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wstępując w ślady Salomona"
Przemysław Wewiór - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wolność - okładka książki
Wolność Isaiah Berlin