pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944

Autor książki:

Szulim Keselman

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2022
Ilość stron: 248 s.
EAN: 9788382295597
ISBN: 978-83-8229-559-7
Data: 2022-10-07
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Wspomnienia Szulima Keselmana to bez wątpienia szczere i nader ważne źródło historyczne. Tym cenniejsze, że stanowi jedno z nielicznych z tego terenu zachowanych do dziś. To zapis wydarzeń od czerwca 1941 r. do kwietnia 1944 r., kolei losów młodego mężczyzny, który za wszelką cenę chciał przeżyć, aby przekazać świadectwo o bestialskim morderstwie swoich bliskich, sąsiadów i społeczności żydowskiej z rąk Niemców. Jest to również obraz bezpowrotnie ginącego świata niezwykłej kultury na obszarze Wołynia. Szulim Keselman niejednokrotnie podkreśla i docenia pomoc, którą otrzymał od rodziny polskiej. Państwo Julia i Julian Stemporowscy z narażeniem życia ofiarnie ratowali człowieka, który już nie miał dokąd się udać. Wśród osób, które go ocaliły, wymienia także rodzinę ukraińską. Był to Stepan Soroka wraz z małżonką. W tak dramatycznej chwili przywracało to wiarę i dawało cień nadziei. To również ważny dowód prawdziwego człowieczeństwa w tak tragicznych okolicznościach.

Szczególnie wartościową częścią publikacji jest wprowadzenie, opisujące historię osadnictwa żydowskiego w Rzeczypospolitej, kształtowania się trudnych relacji narodowych i ostatecznego podjęcia działań przez okupantów niemieckich, zmierzających do planowej zagłady Żydów. W przedmowie z kolei czytelnik pozna interesującą historię powstawania zapisków. Całości dopełniają niepublikowane zdjęcia z kolekcji rodziny Keselmanów i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka "Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944" - Szulim Keselman - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2022 r.