pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wspólnotowa wolność religijna w Republice Słowackiej. Aspekty instytucjonalno-prawne

Autor książki:

Konrad Walczuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788366112117
ISBN: 978-83-6611-211-7
Data: 2019-03-29
38.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wspólnotowa wolność religijna w Republice Słowackiej. Aspekty instytucjonalno-prawne
Przedmiotem niniejszej publikacji jest otoczenie prawne oraz działalność wspólnot religijnych o uregulowanej sytuacji prawnej na Słowacji, zaś jej celem - ukazanie systemu relacji państwo-związki wyznaniowe w Republice Słowackiej w jego całościowym aspekcie oraz najbardziej charakterystycznych i oryginalnych jego cech. Są w niej przedstawione najistotniejsze elementy tego systemu, takie jak: charakterystyka normatywów i quasi normatywów regulujących sferę stosunków państwowo-kościelnych, ocena możliwości zakładania organizacji religijnych oraz prowadzenia nieskrępowanej działalności przez te organizacje, rejestracja i uzyskiwanie osobowości prawnej przez wspólnoty religijne oraz ich jednostki organizacyjne, kwestia równouprawnienia wspólnot religijnych, warunki i ograniczenia w aktywności związków religijnych w sferze stosunków publicznoprawnych, warunki i ograniczenia w prowadzeniu działalności formacyjnej, wpływ państwa na obsadę stanowisk kościelnych, współpraca władz państwowych i samorządowych z wyznaniami zarejestrowanymi oraz formy ich finansowego wsparcia ze środków publicznych. Wybór tematu uzasadnia deficyt publikacji z zakresu słowackich uregulowań prawnowyznaniowych - szczególnie dotkliwy w odniesieniu do najbliższego sąsiada.

Konrad Walczuk jest doktorem nauk prawnych (prawo konstytucyjne), adiunktem na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Wykładał na uniwersytetach w Polsce oraz na Słowacji, w Republice Czeskiej i we Włoszech. Jest specjalistą i autorem wielu prac z zakresu prawa słowackiego, prawa publicznego, teorii prawa oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego. Doświadczenia praktyczne zdobywał m.in. w MSZ, MSWi A, Kancelarii Prezydenta RP oraz prowadząc w Polsce i na Słowacji korporacyjne i indywidualne doradztwo prawne. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego oraz zasiada w komitecie redakcyjnym "Przeglądu Prawa Wyznaniowego".

Książka "Wspólnotowa wolność religijna w Republice Słowackiej. Aspekty instytucjonalno-prawne" - Konrad Walczuk - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2019 r. Cena 38.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.