pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wprowadzenie w św. Tomasza z Akwinu. Osoba i dzieło. Seria: Dominikańska Biblioteka Teologii

Autor książki:

Jean-Pierre Torrell OP

Dane szczegółowe:
Wydawca: W Drodze
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 621 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788379062676
ISBN: 978-83-7906-267-6
Data: 2021-11-24
Cena wydawcy: 54.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nowe wydanie klasycznej już książki na temat św. Tomasza z Akwinu, gruntownie przeredagowane i poszerzone w kontekście najnowszych badań nad myślą Doktora Anielskiego powstało w koedycji Instytutu Tomistycznego i Wydawnictwa W drodze.

Jean-Pierre Torrell OP dokładnie omawia w niej biografię Tomasza, dobitnie pokazując, jak bogate i burzliwe życie prowadził – od bycia porwanym przez własnych rodziców po wstąpieniu wbrew ich woli do nowo powstałego zakonu dominikanów, przez niezwykle intensywną i wymagającą działalność zakonną, po śmierć w drodze na Sobór Lyonski. Autor po mistrzowsku przedstawia to, w jaki sposób dorobek Akwinaty był w tym życiu zakorzeniony, zarysowując kontekst powstania poszczególnych dzieł – jak bowiem zauważa, „ten, kogo nazbyt często przedstawiano jako pozaczasowego myśliciela, był mocno osadzony w określonym czasie i w określonej przestrzeni, pod znakiem konkretnych, przyziemnych okoliczności historycznych”.

Jednocześnie Torrell odmalowuje cenną panoramę tamtej epoki, przypominając szereg zapomnianych już dysput toczących się wówczas oraz ukazując złożoność ówczesnej sytuacji społeczno-kulturowej. W książce omówiono też kwestię recepcji myśli Tomasza za jego życia i wkrótce po śmierci, włącznie ze zdecydowaną krytyką, z jaką teologia Akwinaty spotkała się zwłaszcza ze strony środowiska paryskiego i oksfordzkiego.

Publikacja zawiera również cenne materiały dodatkowe, które stanowią nieocenioną pomoc dla każdego, kto chce dokładniej zapoznać się z życiorysem i dorobkiem św. Tomasza. Najważniejszym spośród nich jest rozbudowany katalog dzieł Akwinaty, zwięźle przedstawiający treść i kontekst powstania każdej z prac, a także podający ich najważniejsze wydania krytyczne i przekłady na języki nowożytne. Oprócz tego w książce zawarta jest obszerna bibliografia tekstów źródłowych i opracowań na temat św. Tomasza oraz chronologia wydarzeń z życia świętego.

Książka stanowi doskonałe wprowadzenie do myśli i pogłębionego studiowania Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu.

Książka "Wprowadzenie w św. Tomasza z Akwinu. Osoba i dzieło. Seria: Dominikańska Biblioteka Teologii" - Jean-Pierre Torrell OP - oprawa twarda - Wydawnictwo W Drodze. Książka posiada 621 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]