pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Metaetyka. Nowa rzecz czy nowe słowo. dzieła zebrane. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 478 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788373065246
ISBN: 978-83-7306-524-6
Data: 2011-12-06
40.90 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Metaetyka. Nowa rzecz czy nowe słowo. dzieła zebrane. Tom 1 - Tadeusz Styczeń SDS, ks. Andrzej Szostek MIC - opis książki:

W lubelskiej szkole filozoficznej ks. Tadeusz Styczeń wykonał olbrzymią pracę na rzecz określenia pozycji tradycyjnej etyki tomistycznej w konstruktywnej i dialogicznej konfrontacji ze światem dwudziestowiecznych teorii etyki, ujętych w granicach nowej subdyscypliny etycznej zwanej" metaetyką ". Jego krytyczne badania metaetyczne nie pozostały w rezultacie bez wpływu na metodologiczną reorientację etyki w swoim środowisku, respektującą jednak ramy arystotelesowsko-tomistycznej tradycji. Tom metaetyczny stanowi niezbędny fundament dla zrozumienia natury tej reorientacji oraz analizy dalszych wątków tematycznych twórczości Stycznia.

Traktuję wybór tekstów zawartych w niniejszym tomie jako z jednej strony zarys ewolucji myśli etycznej ks. Stycznia, z drugiej strony jako obraz otwierania się ufundowanej w tradycji klasycznej etyki na współczesne spory metaetyczne. Owoc tego otwarcia jawi się czytelnikowi całego dorobku reprezentatywnego lubelskiego etyka z KUL-u jako interesujący i płodny także na kolejnych piętrach refleksji etycznej. Uznanie też budzi konsekwencja w różnicowaniu perspektywy etycznej i teologiczno-moralnej, a także - jak się wydaje słuszna postawa troski o równowagę otwarcia na potrzebę rozumienia nowych trendów w etyce oraz respektu dla tego, co zachowuje ważność metodologiczną i moralną w dłuższym dystansie historycznym.

Etyka szkoły lubelskiej jest zjawiskiem zbyt ważnym w polskiej filozofii i etyce, by jej czołowy reprezentant nie miał szansy oddziaływać na kolejne pokolenia całością swojej uporządkowanej i rzetelnej metodologicznie refleksji etycznej. Waga tej refleskji polega przede wszystkim na zdolności trafiania do środowisk o różnej orientacji światopoglądowej, wnoszenia do tej debaty wrażliwości na humanistyczną/personalistyczną empirię moralną, na prawdę i logikę dyskursu etycznego.


Prof. dr hab. Ryszard Wiśniewski Uniwersytet MIkołaja Kopernika w Toruniu

Książka „Metaetyka. Nowa rzecz czy nowe słowo. dzieła zebrane. Tom 1” - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL.

Książka posiada 478 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Metaetyka. Nowa rzecz czy nowe słowo. dzieła zebrane. Tom 1"
Tadeusz Styczeń SDS, ks. Andrzej Szostek MIC (red.) - autor m.in.:
Uczestniczyć w losie Drugiego. - okładka książki
Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce,... Ignacy Dudkiewicz, ks. Andrzej Szostek MIC;
Veritatis splendor. Tekst i komentarze - okładka książki
Veritatis splendor. Tekst i komentarze ks. Andrzej Szostek MIC (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Przemiany życia duszy - okładka książki
Przemiany życia duszy Rudolf Steiner
Przejawy karmy - okładka książki
Przejawy karmy Rudolf Steiner