pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wpływ zakresu ujawnianych informacji na zaufanie rynków kapitałowych i organizacji gospodarczych

Autor książki:

Gertruda K. Świderska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 315 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786332
ISBN: 978-83-7378-633-2
Data: 2012-07-09
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze Wstępu

Kryzysy finansowe i przestępstwa gospodarcze w istotny sposób wpływają na zaufanie do rynków kapitałowych oraz organizacji gospodarczych. Zmniejsza się także zaufanie do przekazywanych przez spółki informacji. Pojawiają się pytania:

- co zrobić, aby zaufanie to poprawić,

- czy i w jakim stopniu ujawniane przez spółki informacje mogą zwiększyć ochronę inwestorów oraz

- czy i w jakim stopniu włączenie zagadnień etycznych i odpowiedzialności społecznej do zarządzania przyczynia się do poprawy wiarygodności przekazywanych interesariuszom informacji.

Jednym z celów wprowadzenia regulacji prawnych na publicznym rynku papierów wartościowych była ochrona inwestorów przed niewiarygodnymi, zniekształcającymi obraz spółek informacjami. Zapewnienie istotnej informacji, głównie w postaci wysokiej jakości sprawozdań finansowych, sprawozdań z działalności, raportów z relacji z otoczeniem oraz raportów bieżących, ma decydujące znaczenie dla ochrony inwestorów. Badania naukowe nad poziomem ujawnień w sprawozdaniach wskazują na zależność między wzrostem ujawnień a ochroną inwestorów. Wyniki tych badań zostały przedstawione w pierwszej i drugiej części książki.

Ostatni kryzys finansowy wywołał gorącą dyskusję na temat stosowania w sprawozdaniach finansowych wyceny w wartości godziwej. Przeciwnicy tej metody twierdzili, że wycena w wartości godziwej doprowadziła do konieczności ujawnienia ogromnych strat i zwiększenia paniki wśród inwestorów w obawie o wypłacalność instytucji finansowych. Kongres amerykański wywierał presję na Radę ds. Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB), aby zmieniła obowiązujące w USA zasady rachunkowości. W odpowiedzi na apel grupy G-20, Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) wprowadziła w trybie pilnym dodatkowe wymogi w zakresie tzw. hierarchii wartości godziwej.

Należy jednak podkreślić, że IASB i FASB uznają wartość godziwą za najlepsze oszacowanie wartości wielu składników aktywów oraz pasywów. Właściwa prezentacja informacji o instrumentach finansowych, szczególnie w instytucjach finansowych, może mieć istotny wpływ na ochronę inwestora. Wyniki badań nad wpływem ujawniania informacji o technikach szacowania wartości godziwej na ochronę inwestora zawiera część pierwsza opracowania. W części drugiej przedstawione zostały wyniki badań nad poziomem ujawnień w zakresie wartości godziwej w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych banków notowanych na GPW w latach 2005-2007 oraz wpływem wprowadzonych przez IASB zmian w zakresie wymaganych ujawnień na sprawozdania finansowe za rok 2009.

Książka "Wpływ zakresu ujawnianych informacji na zaufanie rynków kapitałowych i organizacji gospodarczych" - Gertruda K. Świderska (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 315 stron i została wydana w 2011 r.