pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wojna hybrydowa. Kalendarium wydarzeń na Ukrainie spisywane z perspektywy...
Tytuł książki:

Wojna hybrydowa. Kalendarium wydarzeń na Ukrainie spisywane z perspektywy obserwatora mieszkającego za granicą w okre

Autor książki:

Grzegorz Donocik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Rozpisani
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 630 s.
EAN: 9783200073494
ISBN: 978-32-0007-349-4
Data: 2021-03-05
45.26  50.00  4.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Głównym wątkiem publikacji jest dramatyczny rozwój wypadków na Ukrainie, gdy pokój światowy wisiał na włosku. Kalendarium wydarzeń zapisywanych dzień po dniu, tydzień po tygodniu, kwartał po kwartale utrzymuje czytelnika w ciągłym napięciu. Rozpoczyna się od krwawej rozprawy z protestującymi na Euromajdanie w marcu 2014, poprzez zajecie Krymu przez "zielonych ludzików", opanowanie Donbasu przez separatystów wspieranych przez wojska rosyjskie, aż po zawarcie rozejmu w Mińsku w lutym 2015. Barwny opis nie ogranicza się tylko do wydarzeń na Ukrainie, ale na ich tle obejmuje szerokie spektrum międzynarodowych inicjatyw pokojowych, wielostronnych i bilateralnych podróży i spotkań dyplomatycznych, szantażu dostawami gazu, dokuczliwych sankcji oraz ich wpływu na sytuację gospodarczą. Motywem przewodnim jest wyeksponowanie heroicznej walki narodu ukraińskiego, zapoczątkowanej protestami na Euromajdanie, jego determinacji w przebudowie systemu postsowieckiego w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego, wolnego od wielowiekowego poddaństwa od władców Kremla i zdecydowanego dołączyć do wolnych i demokratycznych narodów Europy. Sporo miejsca zajmują także osobiste oceny i komentarze autora oraz analiza warunków i perspektyw współpracy z Polską.

Autor jest byłym długoletnim pracownikiem organizacji międzynarodowej systemu ONZ w Wiedniu. Przez wiele lat zajmował się współpracą z państwami Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu, w tym Ukrainy i Rosji, od samego początku ich transformacji społeczno-gospodarczej. Po przejściu na emeryturę stał się bacznym obserwatorem pełnych napięć wydarzeń na Ukrainie w latach 2014-2015 oraz niewypowiedzianej wojny hybrydowej Rosji z Ukrainą, najpierw na Krymie, a następnie w obwodach donieckim oraz ługańskim w Donbasie. Swoje obserwacje, z perspektywy mieszkańca Europy, zapisywał w formie notatek, głównie na podstawie przekazów medialnych, które po pięciu latach zawarł w niniejszej publikacji.

Książka "Wojna hybrydowa. Kalendarium wydarzeń na Ukrainie spisywane z perspektywy obserwatora mieszkającego za granicą w okre" - Grzegorz Donocik - oprawa miękka - Wydawnictwo Rozpisani. Książka posiada 630 stron i została wydana w 2021 r. Cena 45.26 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Polska w stosunkach międzynarodowych - okładka książki

Polska w stosunkach międzynarodowych 1945-1989

Justyna Zając, Ryszard Zięba