pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa

Autor książki:

John J. Mearsheimer

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 404 s.
Wymiar: 150x220 mm
EAN: 9788324238590
ISBN: 978-83-2423-859-0
Data: 2022-05-24
45.13 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka w koedycji z Wydawnictwem Nowej Konfederacji
Fascynująca książka jednego z najwybitniejszych badaczy stosunków międzynarodowych, autora Tragizmu polityki mocarstw, twórcy teorii realizmu ofensywnego. Profesor John J. Mearsheimer analizuje idealistyczne złudzenia dotyczące polityki międzynarodowej i leżące u ich źródeł błędy intelektualne. Wskazuje czynniki w rzeczywistości decydujące o postępowaniu państw. Formułuje surowe oskarżenie polityki amerykańskiej ostatniego trzydziestolecia, z jej wiarą w koniec historii oraz możliwość eksportu demokracji liberalnej na cały świat. Wielkie złudzenie to manifest realizmu politycznego i doniosłe wezwanie o powściągliwość, o uznanie ograniczeń narzucanych przez rzeczywistość.

***
Książka ta, podobnie jak poprzedni i wydany już w Polsce tom Johna Mearsheimera, jest (...) prawdziwą lekcją politycznej trzeźwości oraz pokazem rozsądnego wyjaśniania teraźniejszości (z delikatnym prognozowaniem przyszłości); (...) dotychczasowy przebieg wydarzeń zdaje się jedynie potwierdzać oceny i opinie J. Mearsheimera. Zgodnie z nimi, na scenę wracają narodowe interesy, polityka siły (power politics), a na najwyższym szczeblu na nowo rozpoczyna się gra mocarstw (...) co nie znaczy wcale, że bez znaczenia będzie i takie państwo jak Polska, o ile tylko odrobi lekcje politycznego realizmu. Ta książka jest jedną z najlepszych możliwych lektur właśnie pod tym względem.

prof. dr hab. Bogdan J. Góralczyk

Wielkie złudzenie (...) jest manifestem - apelem wręcz - do cnoty umiarkowania w polityce zagranicznej. (...) Mearsheimer dobitnie pokazuje zalety realizmu i umiarkowania zamiast liberalnych krucjat, powodujących więcej problemów niż rozwiązań, dużo częściej prowadzących do wojen i innych nieszczęść. Książka przepełniona jest myśleniem zrównoważonym, chłodnym, oddzielającym fakty od emocji, kalkulującym, stawianiem na mądrze rozumiane interesy narodowe. Słowem: cech, jakich w Polsce jest mało, stanowczo za mało.

dr hab. Michał Lubina

John J. Mearsheimer jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie w Chicago, gdzie został wyróżniony tytułem R. Wendell Harrison Distinguished Service Professor of Political Science. Wśród jego licznych publikacji znajdują się Tragizm polityki mocarstw oraz Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Książka "Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa" - John J. Mearsheimer - oprawa twarda - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 404 stron i została wydana w 2022 r. Cena 45.13 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.