pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wartość i człowiek. Rozprawy z humanistyki i filozofii

Autor książki:

Henryk Elzenberg

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 298 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788323117896
ISBN: 83-231-1789-6
Data: 2007-06-19
pozycja niedostępna

Opis książki:

W polskiej filozofii kultury XX wieku Henryk Elzenberg zaistniał jako najwybitniejszy badacz świata wartości, usiłujący dotrzeć do istoty wartości i podstaw ich obiektywnego porządku. Ten szukający własnych dróg samotnik poświęcił życie poznawczemu i praktycznemu zmaganiu się z tajemnicą wartości, w czym upatrywał ważny czynnik ludzkiego dążenia do odkrycia sensu świata, a przynajmniej do usen-sownienia własnego życia. Zdecydowany opór przeciwko próbom redukcji wartości do sfery potrzeb i przyjemności życia doprowadził Elzen-berga do wyraźnego stanowiska czyniącego z wartości perfekcyjnej centralny moment tego zjawiska. Owa perfekcyjność wartości przejawia się szeroko w kulturze, jej ambitnych wytworach, nie tylko w dążeniu do osobistej doskonałości. Wielorakie przejawy natury wartości, drogi ujawniania tego, co w nich poznawalne, wyniki wieloletnich badań nie wolnych od porażek, rozczarowań i polemik - zebrał osobiście Elzenberg w tomie Wartość i człowiek, pozostawiając tym samym potomnym i następcom poglądy, które uznał za najbardziej miarodajne.

Książka "Wartość i człowiek. Rozprawy z humanistyki i filozofii" - Henryk Elzenberg - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 298 stron i została wydana w 2012 r.

Spis treści:

Od redakcji; Wstęp; Pojęcie wartości perfekcyjnej; O różnicy między "pięknem" a "dobrem"; Piękno moralne; Etyczny charakter sztuki; Estetyka jako dyscyplina wartościująca; Zabarwienie uczuciowe jako zjawisko estetyczne; Ekspresja pozaestetyczna i estetyczna; Osobowość twórcza artysty; W sprawie estetyzmu w literaturze; Nauka o literaturze czy krytyka literacka?; W sprawie podstaw krytyki literackiej; Etyka wyrzeczenia. Czym jest i jak bywa uzasadniana; Powinność i rozkaz; Przeciwko hedonizmowi; Realizm praktyczny w etyce a naczelne wartości życia ludzkiego; Ideał zbawienia na gruncie etyki czystej; Nauka i barbarzyństwo; O funkcji komunikatywno-poznawczej wysławiania się obrazowego; Aneks do pozycji VIII: Problem osobowości twórczej; Indeks nazwisk; Indeks rzeczowy