pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Warszawa wieku mego
Tytuł książki:

Warszawa wieku mego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
EAN: 9788382290660
ISBN: 978-83-8229-066-0
Data: 2021-01-19
Obniżka ceny! 25.28  35.00  9.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Warszawa wieku mego - Leon Babiński, Janusz Faryś, Henryk Walczak - opis książki:

Umiłowanie rodzinnego, stołecznego miasta przebija z wielu wspomnień. Szczególnie widoczne jest u Leona Babińskiego, uczonego, dyplomaty, varsavianisty, który pozostawił trzy tomy wspomnień. W tomie I, w pełni poświęconym Warszawie, z pietyzmem, podbudowanym fenomenalną pamięcią, odtworzył centrum miasta z początków XX wieku, z pewnymi odniesieniami do czasów międzywojennych. Opisał kolejne kamienice i pałace oraz ich mieszkańców. Przybliżył czytelnikowi znane i mniej znane rody warszawskie, ich pochodzenie, koligacje, wykształcenie, zainteresowania kulturalne, majątek.

Dzieje dawnej Warszawy z wielkim sentymentem wspominają pamiętnikarze, ogromna jest literatura przedmiotu. Każda kolejna książka stanowi wkład do poznania historii tego niezwykłego miasta. W roku 1945 dokonał się w Polsce istotny przełom, nastała nowa epoka, zerwana została łączność z okresem międzywojennym. Nowa władza przywieziona w taborach wojsk radzieckich stopniowo marginalizowała stare elity, wprowadzała nowy ład i porządek prawny. Szczególnie boleśnie odczuli to warszawiacy, którzy do dziś nie potrafią się uporać z dekretami wydanymi przez Bolesława Bieruta, pozbawiającymi ich nieruchomości miejskich. Mimo wszystkich przeciwności społeczeństwo i jego elity włączyły się do odbudowy zniszczonego kraju i jego stolicy, taka była powinność, tak nakazywał patriotyzm. W zniszczonej Warszawie warunki mieszkaniowe były tragiczne. Część mieszkańców rozpierzchła się po Polsce, wypełniała zapotrzebowanie kadrowe i znajdowała znośne warunki mieszkaniowe. Wyjeżdżający liczyli na rychły powrót do stolicy, jednak zwykle pozostali w nowych miejscach zamieszkania. Trwały był jedynie sentyment do Warszawy. Umiłowanie rodzinnego, stołecznego miasta przebija z wielu wspomnień. Szczególnie widoczne jest u Leona Babińskiego, uczonego, dyplomaty, varsavianisty, który pozostawił trzy tomy wspomnień. W tomie, I w pełni poświęconym Warszawie, z pietyzmem, podbudowanym fenomenalną pamięcią, odtworzył centrum miasta z początków XX wieku, z pewnymi odniesieniami do czasów międzywojennych. Opisał kolejne kamienice i pałace oraz ich mieszkańców. Przybliżył czytelnikowi znane i mniej znane rody warszawskie, ich pochodzenie, koligacje, wykształcenie, zainteresowania kulturalne, majątek.

Książka „Warszawa wieku mego” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2020 r. Cena 25.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Warszawa wieku mego"
Leon Babiński, Janusz Faryś, Henryk Walczak (red.) - autor m.in.:
Polska i Rumunia w Europie Środkowej - okładka książki
Polska i Rumunia w Europie Środkowej w XX i XXI... Agnieszka Kastory, Henryk Walczak (red.);
Polska między Wschodem a Zachodem. - okładka książki
Polska między Wschodem a Zachodem. Tom 1. W kręgu... Anna Szczepańska, Henryk Walczak, Adam Wątor (red.);
Polska między Wschodem a Zachodem. - okładka książki
Polska między Wschodem a Zachodem. Tom 2. W kręgu... Anna Szczepańska, Henryk Walczak, Adam Wątor (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Władysław Raczkiewicz (1885-1947). - okładka książki
Władysław Raczkiewicz (1885-1947). Prezydent RP... Katarzyna Moskała, Mirosław A. Supruniuk
Produkty podobne:
Krajobraz niewoli. Wspomnienia - okładka książki
Krajobraz niewoli. Wspomnienia z Kazachstanu.... Wanda L. Smereczańska-Zienkiewicz, Witold J. Smereczański